София. 33 доклада са заявени за научната конференция „Делниците и маските“. Това каза директорът на Регионалния исторически музей в Перник Венцислава Крумова по време на пресконференция по повод 28-ия международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“ 2019 г., предаде репортер на Агенция „Фокус“. „В рамките на международния фестивал „Сурва“ Регионален исторически музей – Перник, с помощта на Община Перник, реализира един изключително важен научен форум. Тази година ще бъде 26-ото издание", обясни Крумова и допълни, че Международната конференция „Сурва“ се е утвърдила като един от най-стабилните научни форуми в България. "Ние имаме готовност със сборника от доклади от миналата година, когато тя протече под мотото „Маски и политики“, коментира директорът на музея. Тя уточни, че тази година на 25-ти януари в петък научната конференция ще стартира под мотото „Делниците и маските“. „Научен ръководител на този форум е проф. д-р Иван Маразов. Модератор през цялата част ще бъде проф. д-р Георг Краев. 33 доклада са заявени до този момент. Програмата за конференцията е готова. Искам да благодаря не само на етнолозите, които традиционно се включват в този научен форум. Интересното в тазгодишната научна конференция е, че темата „Делниците и маските“ ще бъде обсъждана от по-широк кръг от учени. Към дискусията ще се присъединят културни антрополози, социолози и много се надяваме всичко онова, което ние сме запазили като традиция и обичай до този момент да бъде пречупено през един друг поглед и да видим по друг начин „Сурва“, каза още Крумова.
Тя обясни, че представители на Литва, Македония и Сърбия също ще се включат в научната конференция. „Използвам възможността да поканя всички, които предявяват интерес към научната част на фестивала. Да заповядат на 25-ти в конферентната зала на Двореца на културата“, допълни още Крумова.
По отношение на журито на тазгодишния фестивал, директорът на РИМ – Перник коментира, че три групи ще имат свои представителства в журито. „Председател на журито и тази година ще бъде проф. д-р Георг Краев. Останалите членове на журито са доц. д-р Валентина Ганева Райчева от Института по етнология и фолклористика към БАН, асистент д-р Милена Любенова, Цветана Манова, етнолог и Елена Темелкова, художник", поясни тя..
Деница КИТАНОВА