„Страхувам се само да не създадем една нова администрация, която да бъде с много малък коефициент на полезност. За мен по-важно е да накараме представители на нашите общности навън, да участват в реалната политика в България“, заяви още тя, като подчерта, че подкрепя идеята за национален съвет.
„Няма нищо лошо и вицепрезидентът да се срещне с този, който иска да има българско гражданство, защото при мен всичко идва само документално и аз нямам възможност дори за контрол на тези документи. Всичко, което идва от Съвета по правосъдие, трябва да се взима едно към едно“, допълни още тя, като подчерта, че хората, които искат да получат българско гражданство, трябва да имат норми на уседналост, да знаят езика и химна на България.
По думите ѝ относно средствата изразходвани за празника на Пловдив за европейска столица на културата, няма представа как са изразходвани, но е разочарована. „Европейската комисия има един сериозен финансов ангажимент към тези столици, когато те се изберат, но от тук нататък ще трябват проверки на тези средства. Аз умишлено бях долу сред хората и слушах, това, което говореха. Те са разочаровани. Аз не разбрах замисъла на това, което видях“, подчерта вицепрезидентът Илияна Йотова.