Разговорите между Лавров и Помпео в Сочи, съдейки по общото впечатление, обхвата на проблемите и тона на тяхната дискусия, могат да бъдат сметнати за успешни не само от факта на тяхното поведение. Въпреки че е в днешните времена това е постижение. Особено ако вземем предвид все още негативния фон, на който се състоя срещата в Сочи: Вашингтон заплашва със санкции участниците в проекта „Северен поток 2“, позициите на страните са диаметрално противоположни по случващото се във Венецуела, има почти неизбежни противоречия в Иран, някои документи за разоръжаване и и т.н.
Затова нашата страна не само изрази своята готовност да обсъди всички най-важни въпроси, но преди всичко предложи да се възстановят самите канали за диалог, както и да се създаде неправителствен експертен съвет от известни политолози, бивши военни, дипломати, специалисти по двустранни отношения, т.е. експертна дипломация. Това е много полезна инициатива, като се има предвид положителната роля, която неофициалните лица сега, но много авторитетни личности от калибъра на Хенри Кисинджър могат да играят.
В допълнение, позицията на нашата страна изглеждаше възможно най-съществена и прагматична: очертахме конкретни идеи за положителното развитие на двустранните отношения със САЩ в меморандум и бихме искали да се надяваме на реакция. Това е стъпка, която трудно ще бъде оставена без отговор, без САЩ да рискува да спечели (или укрепи) репутацията на неподлежащата на договаряне страна.
Като цяло обхватът на очакваните теми е доста широк : ситуацията във Венецуела, Сирия, Украйна, Корейския полуостров, Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обхват и договорите СТАРТ за стратегическите въоръжения, т.е. всичко, което в момента утежнява отношенията ни.
Също така беше разумно да се покаже на американците, кой в чии дела се намесва повече. Ясно е, че там те разглеждат намесата си в делата на другите в реда на нещата, и реагират на всякакви претенции в този смисъл, както в шегата: „Защо?”. Но нагледността в тази област играе важна роля.
И накрая, важно е да се обсъди икономиката. Предложихме създаването на двустранен бизнес съвет, който да събере представители на големи частни фирми от двете страни. Това би било важна и донякъде символична стъпка на фона на глухите санкционни линии, които Вашингтон преследва по отношение на Русия.
Сигурен съм, че като цяло сигналите от Сочи тази вечер бяха доста положителни и можем да очакваме някакво продължение. Малко вероятно е това движение да бъде подкрепено от ранно възобновяване на контактите по парламентарната линия, като се вземе предвид упоритото русофобско мнозинство в камарите на Конгреса на САЩ, премахващо всички опити за установяване на комуникация. Такъв е случаят, когато официалната дипломация изпреварва парламентарната. Но фактът е , че сме готови да работим по този начин и аз използвам тази възможност отново да го потвърдя.
***
Москва. Доналд Тръмп иска да дразни демократите с контакти с Владимир Путин, пише руският вестник „Независимая газета“.
Посещението на държавния секретар Майкъл Помпео в Сочи на 14 май може да се интерпретира като част от подготовката за разговорите между Владимир Путин и Доналд Тръмп. Това до голяма степен се дължи на самия Помпео, който наскоро съобщи за възможна среща между двамата лидери в рамките на на срещата на върха на Г20 в Осака (28-29 юни). В Кремъл очевидно са готови за преговорите. Въпросът е защо му е това на Тръмп в контекста на подготовката за изборите през 2020 г., преди които неговите опоненти със сигурност ще се въоръжат с “руското досие”.
Разговорите между президента и държавния секретар в Сочи се съсредоточиха върху проблемите на двустранните отношения, стратегическата стабилност и разоръжаването, както и на кризите, които избухнаха около Венецуела, Иран и Северна Корея.
Вашингтон е на ръба да използва сила срещу Каракас и Техеран. Поне към такива опции склоняват Тръмп неговите съветници. В навечерието на преговорите в Сочи, The New York Times, цитирайки високопоставени източници, каза, че изпълняващият длъжността министър на отбраната Патрик Шанахан е представил на Тръмп редица отговори на влошаването на ситуацията около Иран. Едно от тях, казват събеседниците на вестника, включва изпращане на контингент от 120 000 войници в Близкия изток. Подобен сценарий е възможен, ако Иран или контролираните от него формирования в други страни сами потърсят конфликт. Укрепването на контингента може да бъде отговор на разработването на атомни оръжия от Иран, пише NYT.
Срещата с Путин бе предшествана от разговор между Помпео и руския външен министър Сергей Лавров. "Мисля, че е време да започнем да изграждаме нова, по-отговорна и конструктивна матрица на взаимното възприемане на проблемите и сме готови за това", заяви руският министър по време на приветственото слово. „Разбира се, ако американските ни партньори проявят реципрочен интерес. Важна предпоставка за успеха на нашите усилия е възстановяването на доверителен диалог на различни нива - от най-високото до работното“.
Шефът на американската дипломация, от своя страна, отбеляза: „Радвам се да Ви видя отново, за втори път след две седмици, и знам, че все още ще имаме възможност да се срещнем на срещата на Г-20 и ще имаме много възможности да общуваме. " Майкъл Помпео подчерта: „Аз съм тук (в Сочи), защото президентът Тръмп е решен да подобри тези отношения.
Посещението на Помпео и предходните преговори с Лавров по време на срещата на Арктическия съвет принудиха наблюдателите да говорят за промяна на основната фигура, отговорна за диалога с Русия. Преди това от САЩ се смяташе, че тази мисия е поверена на съветника по националната сигурност на Тръмп Джон Болтън. Сега, както се предполага, той е изпаднал в немилост пред президента на САЩ заради „яростната“ позиция за Венецуела и Иран.
"Можем да предположим, че предметът, който е обсъден сега е Венецуела или международната кампания срещу Иран - те са до голяма степен прерогатив на държавния секретар," каза Фьодор Лукянов, председател на президиума на Съвета по външна и отбранителна политика на Руската федерация. „Болтън дойде, когато имаше дискусии около Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обхват (ДРСМО), но ми се струва, че това няма значение. Помпео и Болтън са хора от един и същи тип, хора с ясни възгледи за Русия като неизбежен, много важен и доста досаден елемент на международната система. Трябва да се разберат с нея по някакъв начин по редица въпроси. А фактът, че преговарящите се променят, един или друг, не означава нищо за нашите отношения. "
Срещата на Помпео с руското ръководство в Сочи се състоя в контекста на нов фактор - окончателният доклад на специалния прокурор Робърт Мюлер за предполагаемата „руска намеса”.
"Докладът на Мюлер не оказва влияние върху тона на преговорите, защото Помпео и Болтън представляват позицията на Тръмп", каза Лукянов. - А позицията му винаги е била, че това (руското досие. - "НГ") е проблем, е измислен проблем, който демократите са раздули, за да навредят. Единственото влияние е изчезването на дамоклевия меч като потенциален импийчмънт. Това донякъде развърза ръцете по отношение на нови разговори за контакти с Русия. Докато документът не беше публикуван, администрацията нямаше възможност да направи нищо. Сега се появи тази възможност. Но тя се появи, а съдържанието - не. За Тръмп Русия е маловажна, ако си представите система от неговите приоритети. Русия заема много отдалечено място там. "
Експертът отбелязва: „Струва ми се, че за отношенията на Тръмп с Русия, среща с Путин, туитове за това как се разбираме и така нататък е преди всичко начин да демонстрира пред опонентите си в Америка колко ниско ги поставя и колко безразличен е той към мнението им. Тази теза е особено интересна в условията на предстоящите президентски избори в САЩ. Като цяло, предизборната кампания вече е започнала, но експертът смята, че на изборите през 2020 г. темата за Русия няма да заема същото място като миналия път. "Макар че някой все още ще върти следващата вълна от руска намеса", признава Лукянов. "Въпреки това, опитът показва, а и политическите стратези на Демократическата партия трябва да се вземат предвид, че това има малък ефект върху настроението на избирателите."
***
Москва. Ден за презареждане: какво очаква руско-американските отношения, коментира руският вестник “Известия“
Възстановяването на руско-американските отношения е важно за предотвратяването на военни инциденти, уреждането на регионалните конфликти и стабилизирането на ситуацията в света. Такова становище изразиха експерти и политици, попитани от "Известия", коментирайки последното посещение на държавния секретар на САЩ Майк Помпео в Руската федерация. На 14 май американския политик се срещна в Сочи с президента Владимир Путин и външния министър Сергей Лавров. По време на разговорите руската страна предложи страните да създадат съвместна неправителствена експертна група и бизнес съвет, както и да възобновят професионалния диалог в областта на киберпространството. Според политическите анализатори пристигането на Майк Помпео предполага, че Вашингтон осъзнава необходимостта от засилване на контактите с Москва за преодоляване на натрупаните проблеми.
Основната цел на първото посещение на Майк Помпео в Руската федерация беше да се рестартират руско-американските отношения. В началото на срещата Владимир Путин изрази надежда за възстановяване на връзките в пълен формат. Сега се създават всички необходими условия за това, отбеляза той.
Възобновяването на диалога между руските и американските депутати се затруднява от Конгреса на САЩ
Русия нееднократно се застъпва за възобновяване на каналите за комуникация, които бяха до голяма степен замразени поради създаването на антируска истерия в САЩ. Работата на неправителствена експертна група, която руската страна предложи да създаде, може да помогне за възстановяване на доверието между страните. Тази група трябва да включва изтъкнати политолози, бивши военни, дипломати и други специалисти в двустранните отношения. Освен това Москва смята за уместно да създаде съвместен бизнес съвет, който да обедини представители на големия бизнес.
Русия също така предлага да потвърди споразумението между Москва и Вашингтон за ненамеса във вътрешните работи на другите. Тя е сключено през 1933 г., но според Сергей Лавров САЩ все още не са готови за това.
За времето, след като американците преустановиха отношенията си с Руската федерация, на международната арена се натрупаха много болезнени въпроси, които трудно или не могат да бъдат решени без Москва, каза Андрей Климов, заместник-председател на Комисията на Съвета на Федерацията по международните въпроси.
„Русия е глобален играч и не е изгодно за САЩ да избягват разговор с нашата страна. Настоящето посещение е важно, защото е необходимо да се идентифицират темите, които Вашингтон е готов да обсъди. Тоест, да одобри съвместен дневен ред,” каза сенаторът пред вестника . „Днес една от най-важните задачи е да се избегнат военни сблъсъци и инциденти в резултат на неразбиране и грешки на ниво изпълнители. В края на краищата, ресурсът на доверие в руско-американските отношения е много нисък и напрежениата се разпространяват бързо. Не става дума само за Сирия.
За да се постигнат конкретни споразумения, е необходимо да се започне изграждането на равностоен диалог, без да се използва езикът на ултиматумите, който често звучи в американската реторика, заяви в интервю за "Известия" професорът от Юридическия факултет и американист Александър Дормин.
„В руско-американските отношения можете да се намерят точки за контакт. Това е, например, денуклеаризацията на Корейския полуостров. Като цяло нито Русия, нито САЩ се заинтерсовани от разширяване на ядрения арсенал,“ отбеляза експертът. „Същото се отнася и за съвместната борба срещу международния тероризъм, който представлява заплаха за всички страни без изключение“.
Юрий Ушаков, съветник на президента на Русия, коментирайки резултатите от срещата, отбеляза, че Москва е готова за всеки формат на потенциален контакт между Владимир Путин и Доналд Тръмп. Според него диалогът може да се осъществи или "на крака" или под формата на пълноформатни преговори. По-специално, в Сочи беше разгледан въпросът за провеждането на среща на лидерите на срещата на високо равнище на Г-20 в Осака, Япония.
Обсъждането на регионалните проблеми беше основната тема на преговорите в Сочи. Въпреки факта, че по много въпроси страните все още имат противоположни позиции, обмяната на мнения на такова високо ниво играе ключова роля.
Така на заключителната пресконференция Сергей Лавров призова САЩ да не се намесват във вътрешните работи на Венецуела, припомняйки трагичните последици от насилствената "демократизация" в Ирак и Либия.
„Важно е всички отговорни политически сили на страната да започнат диалог помежду си, за което всъщност настояват редица държави в региона в рамките на така наречения механизъм в Монтевидео. А правителството, както каза Николас Мадуро, е готово за такъв диалог ”, каза Сергей Лавров.
По време на руско-американските разговори бе обсъдена и украинската криза, по отношение на която между Москва и Вашингтон остават сериозни различия. И ако Майк Помпео призова Руската федерация да освободи моряците от съседната страна и да помогне на новите власти в Киев, руската страна заяви необходимостта от спазване на Минските споразумения от Украйна.
На срещата в Сочи бе засегнат и въпроса за уреждането на ситуацията на Корейския полуостров. Русия поддържа прекия диалог между Пхенян и Вашингтон и подкрепя пълната денуклеаризация на полуострова.
Не мина и без обсъждане на ситуацията около Сирия и Иран. Що се отнася до сирийската криза, страните се договориха да продължат контактите си, за да стабилизират положението в страната и накрая да премахнат тероризма.
Иранската тема беше обсъдена на фона на ескалацията на конфликта между Вашингтон и Техеран. На 8 май, на годишнината от оттеглянето на САЩ от „ядрената сделка“, президентът на Ислямската република Хасан Роухани даде на страните по договора 60 дни да започнат да изпълняват условията на договора. В противен случай Техеран си запазва правото да се оттегли от споразумението и да пусне реактора в Арак, надвишавайки нивата на обогатяване на уран, определени в сделката.
Заедно със затварянето на петролния кран и въвеждането на санкции, Съединените щати изпратиха два самолетоносача в района на Персийския залив - както се твърди, в отговор на военната заплаха от Иран. И двете страни на конфликта се обърнаха към военна риторика. Командирът на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция, Хосейн Салами, каза, че „ако Америка направи стъпка срещу Иран, тя ще получи удар по главата”. Междувременно Русия очаква, че няма да се стигне до военен сценарий, каза Сергей Лавров на заключителната пресконференция.
„Подобен вид заплаха, САЩ използваха и срещу Северна Корея. Не забравяйте, че те обещаха да започнат ракетна атака срещу територията на КНДР в рамките на една седмица, те нагнетиха ситуацията. И само няколко дни по-късно - разведряване и американският президент заявява готовността си да се срещне с Ким Чен-ун. Това е типична американска политика - да се опитва да изплаши, а след това да отиде на преговори“, - заяви за „Известия“ ориенталистът Вячеслав Матузов.
На срещата бе обсъдено и разширяването на Договора за стратегическото въоръжение, който изтича през 2021 година. Руската федерация и Съединените щати заявиха, че са заинтересовани да подновят диалога по всички аспекти на контрола върху въоръженията.
***
Сочи. Владимир Путин накара Майкъл Помпео, който пристигна по указанията на Тръмп за възстановяване на руско-американския диалог да го чака три часа, пише руският вестник “Московский комсомолец“.
Срещата в Сочи започна три часа след уговореното време, тъй като руският президент реши да посети област Астрахан в същия ден и излезе от графика. Външният министър Сергей Лавров трябваше да положи много усилия, за да не се почувства госта и обиден.
Но, честно казано, Помпео не може да се оплаква: Путин все пак само закъсня, а Доналд Тръмп два пъти анулира вече подготвените срещи. Като цяло – каквото повикало, такова се обадило, пише изданието.
На сутринта представители на Кремъл упорито се преструваха, че срещата с Помпео е "просто част от програмата" за Владимир Путин. И той изобщо не мисли за нея. "Основните разговори ще бъдат между държавния секретар на САЩ и Сергей Лавров. А Путин ще приеме Помпео в малък прозорец, който той откри в натоварения си график", обясниха те.
Целият ден бе прекаран от държавния глава в Ахтюбинск, полетът до който от Сочи отнема около час и половина в едната посока. Там, според Дмитрий Песков, президентът имаше предварително планирана голяма програма, включително посещение в центъра за полетни изпитания на Министерството на отбраната, среща за развитието на Астраханската област и среща с губернатора.
На захода към Ахтюбинск Путин беше ескортиран от шест изтребителя от пето поколение - СУ-57. Бяха му показани последните хиперзвукови ракети „Кинжал“, които, както уверяват разработчиците, нямат аналози в света и могат лесно да преодолеят всички съществуващи системи за противовъздушна и противоракетна отбрана.
Журналистите, разбира се, подозират, че всичко това е с причина. А чрез преднамерено инспектиране на най-новите оръжия, Владимир Путин ясно се надява да изпрати някакъв сигнал на американския гост, който го чака в Сочи. Но Дмитрий Песков категорично отхвърли подобни предположения. "Президентът не изпраща послание до някого, а се занимава с въпросите на военно-промишления комплекс", каза той. "Няма нужда да се изграждат теории за конспирация". Въпреки това остава фактът, че пътуването на Путин до фабриката за военни самолети в Казан в понеделник е много по-малко театрално от днешното посещение на комплекса Ахтюбинск.
Когато Сергей Лавров и Майк Помпео завършваха преговорите си в Сочи (между другото, които продължиха около три часа), Владимир Путин започна да обсъжда проблемите на развитието на пристанището Оля, перспективите за създаване на специална икономическа зона в Каспийско море и други неотложни проблеми на Астраханската област в Ахтюбинск. И за срещата си с Помпео, първоначално насрочено за 18.00, разбира се, нямаше време. Руските дипломати трябваше спешно да внесат корекции в програмата: пресконференцията на руския външен министър и държавния секретар на САЩ бе взето решение да се проведе не след срещата с Путин, а преди нея, за да не изглежда чакането твърдо дълго.
Тези перипетии и свързаните с тях нерви, очевидно, не по най-добрия начин повлияха на Сергей Лавров. Поне на пресконференцията руският министър се появи с яркочервено лице, което, разбира се, можеше да се дължи на сочински тен. Но той очевидно не е имал време да отиде на плажа в понеделник или вторник.
Според Лавров разговорът с Помпео се оказа откровен и полезен: въпреки продължаващите разногласия, и двете страни проявяват интерес към нормализиране на диалога и възстановяване на вече замразени комуникационни канали. Създаването на експертни и бизнес съвети на Руската федерация-САЩ отново беше на дневен ред, нещо за което напразно се опитваха да преговарят с Рекс Тилърсън.
Надеждата, че този път всичко ще се получи, се дава от публикуването на доклада на специалния прокурор Мюлер, който, както знаете, не е открил нищо престъпно в отношенията между Тръмп и Москва. "Надяваме се, че страстите в чужбина ще отшумят и най-накрая ще можем да продължим напред в установяването на по-конструктивен и професионален диалог между Русия и Съединените щати", каза Лавров, отбелязвайки, че е дал на Помпео "меморандум" със специфични предложения от Москва.
Както се очакваше, ръководителите на дипломатическите ведомства в продължение на три часа обсъждаха впечатляващ кръг от теми, но очевидно не намериха конкретни допирни точки. Помпео каза, че е дошло времето президента на Венецуела Николас Мадуро да напусне, за да сложи край на страданията на народа на Венецуела, а Русия, според САЩ, трябва да спре да подкрепя престъпния режим. Лавров отговори, че съдбата на Мадуро е дело на жителите на Венецуела и на никой друг. "Демокрацията не се създава със сила", подчерта той, напомняйки за подобни американски експерименти в Либия и Ирак.
Според Помпео Вашингтон ще продължи да оказва натиск върху Иран и ще обясни на европейските партньори всички рискове, свързани с желанието им да запазят ядрената сделка. Съединените щати не искат фундаментална война с Техеран, но ще бъдат принудени да отговорят, ако има заплаха за американците в Сирия. Позицията на Русия, както знаем, е точно обратната. Москва не вижда никакви рискове при запазването на ядрената сделка. По-скоро обратното. А в Сирия Русия смята иранците за съюзници, а не за врагове.
Докосвайки се до украинската тема, Лавров отново заяви, че няма алтернатива на споразуменията от Минск. В същото време Помпео призова руските власти да „помогнат” на новата власт в Украйна, за да намерят изход от кризата и да освободят украинските моряци, задържани след инцидента в Керченския пролив.
Също така остава неясна съдбата на договора за мерките за по-нататъшно намаляване и ограничаване на стратегическите офанзивни оръжия (СТАРТ), които Кремъл се стреми да продължи за нов срок. Американският външен министър каза, че сега става дума за разширяване на диалога за осигуряване на стратегическа стабилност. "Искаме да направим всичко, за да може Китай да участва в тези преговори", подчерта Помпео.
С такъв противоречив багаж външните министри на Русия и САЩ пристигнаха в 20:00 часа в президентската резиденция в "Бочаров ручей". Трябва се отбележи, че Владимир Путин, осъзнавайки, че е закъснял „безбожно“, все пак е намалил престоя си на астраханска земя - по-специално, отменяйки срещата с местния губернатор. Това обаче не помогна много на Майк Помпео - той прекара повече от час в нетърпение да чака в резиденцията. Макар че имаше възможност отново да "свери часовника", както казват дипломатите, с други поканени - Юрий Ушаков, помощник на Путин за международни отношения и Сергей Наришкин, ръководител на Службата за външно разузнаване.
В началото на срещата Владимир Путин каза, че според него сега са се появили условия за възстановяване на руско-американските отношения. В това той е бил убеден от неотдавнашното обаждане на президента Тръмп и докладът на специалния прокурор Мюлер. "Въпреки цялата екзотика на работата на неговата комисия, ние трябва да му отдадем дължимото: като цяло той проведе обективно разследване и потвърди липсата на всякакви следи и всякакви тайни споразумения между Русия и сегашната администрация, които първоначално сме характеризирали като пълна глупост", подчерта той. "Много бих искал посещението ви като държавен секретар да благоприятства нашите двустранни отношения и да допринесе за тяхното развитие", каза Путин, позовавайки се на Помпео.
Държавният секретар потвърди в отговор, че въпреки останалите разногласия Русия и Съединените щати могат да работят продуктивно и да си сътрудничат. С това съобщение той е изпратен в Сочи от Доналд Тръмп. "Можем да си сътрудничим за Северна Корея, за Афганистан и по други въпроси. И също така да говорим за стратегически диалог, така че целият свят да се възползва от това", предложи Помпео.