Хасково. Проект за защита на ендемичните гори от черен бор и космат дъб в Родопите предвижда специални мерки за борбата с пожарите и боровата процесионка в резерватите „Женда“ и „Борака“ на територията на областите Кърджали и Хасково. Това съобщи за Радио „Фокус“ ръководителят на проекта Владимир Трифонов от Регионална инспекция по околната среда и водите - Хасково. „Подобряване на природозащитното състояние на природни местообитания на субсредиземноморски борови гори с ендемични подвидове „Черен бор“ и източни гори от „Космат дъб“ на територията на защитена зона „Родопи Средни“ в поддържаните резервати „Женда“ в Кърджалийска и „Борака“ в Хасковска и Кърджалийска области“ - това е наименованието на проекта, който се осъществява по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мерките по програма „Натура 2000“ за национални паркове, природни паркове и поддържани резервати от Оперативна програма „Околна среда 2014 - 2020 г.". Общата му стойност е 87 880, 64 лева, от които 74 698.54 лева от Европейския фонд за регионално развитие и 13 182.10 лева национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България и бенефициента Регионална инспекция по околната среда и водите – Хасково.
„Проектът е един от най-малките, които са правени. Тези гори са ендемични, защото се срещат само на определени места по света. Конкретно тези два подвидове дървета се срещат само на Балканския полуостров. А горите в тези два родопски резервати „Женда“ и „Борака“ са много стари, само там са се запазили, докато на други места са били изсечени или презалесени с други видове. Предходниците на днешните Горски стопанства са се опитали да ги обявят като резервати още през 60-те години“, каза Владимир Трифонов.
Основните цели на проекта са да се подобри състоянието на старите местни гори, като се намали загубата на залесени в тях площи чрез предприемане на противопожарни дейности и дейности по възстановяването за черен бор в защитените зони в поддържан резерват „Борака и Източни гори от космат дъб на територията на поддържан резерват „Женда“. По проекта ще бъдат обследвани площите в резерват „Женда“ и ще бъдат предприети мерки за борба с боровата прoцесионка, а в резерват „Борака“ ще се извършат мероприятия за възстановяване на ендемични борови гори. Предвиждат се също подравняване на земни пътища и поставяне на бариери на подходите към „Женда“ и „Борака“, а също и създаване на минерализовани ивици по границата на резерват „Борака”. Предстои да се направят оборудвани противопожарни депа в близост до двата резервата и да се поставят фотокапани в тях.
„По проекта, пътищата, които са в резерватите се престъргват и стават като противопожарни полоси, минерализовани ивици, чрез които, ако има пожар в тревата, да не се прехвърли в резервата. Поставят се бариери, за да не преминават хора и техника. Имаме фотокапани – камери, с които да се наблюдава какво се случва, дали нещо не става там“, поясни експертът Владимир Трифонов, като добави, че за борба с боровата процесионка - гъсениците и пеперудите, ще се използват феромонови лодки за улавяне на възрастните екземпляри, за да не могат да се размножават.
„Оборудваме и противопожарни депа по Наредбата за противопожарна защита. Тези резервати се наричат поддържани по Закона за защитените територии, защото в тях са разрешени дейности за охрна на вида, който е предмет на опазване. За разлика от строгите резервати, където всичко е забранено, тук можем да изпълняваме дейности, с които можем да обезпечим възпроизводството на този ценен ендемичен местен вид“, каза Владимир Трифонов и поясни, че в случая с резерват „Борака“, който е в Хасковска област, няма семенно възстановяване на горите поради голямо засушаване. Възобновяването ще става с дейност по събиране на семенен материал, произвеждане на фиданки и презалесяване на същия вид на голите участъци, там, където е много сухо място и гората не се възобновява.
„Старите борове изсъхват, няма да има нови или ще има нови, но други видове. Затова се опитваме да му помогнем да го поддържаме като вид. Тази категория резервати позволява такива дейности, ако беше строг резерват, щяхме да го оставим на природата“, отбеляза Владимир Трифонов.
Срокът за изпълнение на проекта е до 10 юни 2021 г.
Дарина ДЕЕНИЧИНА