Москва. Активисти в Русия започнаха демонстрации срещу нов законопроект, който според критиците му е част от усилията на правителството на президента Путин да засили държавния контрол над интернет и да улесни цензурата, съобщава радио The Voice of America.
Няколко десетки души се събраха в Хабаровск на 10 март, за да протестират срещу предложеното законодателство. Поддръжниците на законопроекта твърдят, че той е предназначен да осигури функционирането на интернет в страната, ако достъпът до сървъри в чужбина е прекъснат.
По-късно активисти се събраха на московския проспект Сахаров на разрешен митинг. Протестните акции бяха планирани и в западния град Воронеж и в други руски градове.
Така нареченият закон за суверенния интернет, който беше приет на първо четене в долната камара на руския парламент на 12 февруари, трябва да бъде гласуван още два пъти в Държавната дума, преди да се насочи към горната камара.
Александър Исавин от движението "Роскомсвобода", един от организаторите на планирания митинг на московския булевард "Сахаров", заяви пред Радио „Свободна Европа“: "Държавата ни е установила факта, че интернет се използва за свободен обмен на информация, включително от опозицията. и затова иска много да го постави под контрол. "
Името Роскомсвобода е съкращение от руския комитет за свобода и играе ролята на Роскомнадзор, името на държавната агенция за комуникации, интернет и медии.
Николай Ляскин, помощник на опозиционния лидер Алексей Навален, нарече законопроекта още една стъпка от властите да "затегнат винтовете" за свободата на интернет и призоваха руснаците да се обединят срещу "тази лудост".
Законопроектът отразява продължаващото напрежение между Русия и Запада, където правителствата обвиниха Москва, че използва кибератаки и социална медийна активност, за да сее раздори в чужбина и да увеличи глобалното си влияние.
Привържениците твърдят, че тя има за цел да направи това, което те наричат „руски сегмент“на интернет, по-независими, и твърдят, че законодателството е необходимо, за да пази Русия срещу потенциалните кибератаки.
Законопроектът призовава за създаването на система, която да защитава Русия в случай на кибернетична война, като същевременно филтрира интернет трафика към страната, но има дебат за това колко реалистично е това и колко ще струва.

Превод и редакция: Юлиян Марков