Тетово. Шестите президентски избори в Северна Македония преминаха в атмосфера на относително слаба избирателна активност в общините с албанско мнозинство, отбелязва македонската редакция на The Voice of America.
За разлика от частите с македонско мнозинство, където явката беше между 40 и 60 процента, в албанските общини тя е около 30%.
Например, в Тетово и Гостивар избирателната активност е 28,51% и 24,05%. В някои общни и под 20%, като например в Желино (16,20%) или Врабчище (19,28%).
За политическия анализатор Алберт Муслиу това се е случило по няколко причини.
„Първо, заради голямата миграция. Селските, а и градските общини, намаляват постоянно. Втората причина е може би поради някакво послание от албанските политически партии. Това се отнася и за ДСИ (най-голямата албанска партия в Македония Демократичния съюз за интеграция – бел.прев.), и за албанската опозиця, и за управляващото мнозинство. Третата причина са намалелите възможности на албанските политически субекти да привличат и мобилизират своите избиратели“, казва Муслиу.
Той не смята, че може да става въпрос за незаинтересованост на албанския електорат да гласува за македонец, защото на последните парламентарни избори повече от 50 хиляди от тях са гласували за СДСМ.
Според експерта, слабата явка на всички граждани трябва да подтикне политическите партии да променят нещо в политическия модел.
„Постоянно говорим, че една трета от населението е заминало от страната, а не се прави нищо, за да се направи по-лесно гласуването. Мисля, че тук трябва да бъде измислена някаква формула“, добави той.
И други анализатори смятат, че слабата избирателна активност на албанците е заради недоволството на избирателите от политическите партии.
„Това е резултат от най-голямото досега разделение на електората, а освен това е един вид наказание заради недоволството от действията на официалния представител на албанците във властта. На парламентарните избори тази ситуация ще бъде коренно различна, защото борбата за депутатски места е единствената надежда на част от малките албански партии да останат като субект на политическата сцена“, обяснява Агим Юнуз, политически анализатор.
Университетският професор Арсин Синани смята, че системата в Северна Македония фаворизира македонския кандидат.
„Това е проблем, тъй като дори и албанците да излязат, резултатът ще е същият. Македонската страна не е отворена и готова албанец да стане президент. Има и други проблеми, но преди изборите кандидатите се концентрират само върху македонските граждани“, казва той.
Но професорът по политически системи Горан Илич твърди, че албанските избиратели са показали активност в целокупния изборен процес. Той не очаква повторение на същата картина на следващите избори.
„Защото това е обусловено от много фактори и от определени обстоятелства, като например, видът на изборите и преференциите на гласоподавателите, след това, партийно-политическият мениджмънт на управляващите структури, вътрешнокоалиционните интереси и договори, както и политическият капацитет на опозиционния блок“, казва Илич.
Генералният секретар на „Алианса на албанците“ и кмет на Гостивар Арбен Таравари пък обяснява, че на последния вот избирателната активност на албанците е била под 25% от капацитета, който имат в страната и че това говори за много неща.
„Има една тотална демотивация на гражданите и заради това те не излизат на избори. Демотивацията идва от дългото управление на ДСИ. От 200 до 250 хиляди, които бяха активни, сега вече не излизат. Има нещо, което трябва ние, като опозиция, а особено властта, да променим. 95% от албанците гласуваха за Стево Пендаровски. Във всички общини, ако съберете гласовете от първия тур на Блерим Река плюс Стево Пендаровски, ще видите, че те излизат и на втория тур“, заяви Таравари.
Той подчерта, че „Алианса“ не е бойкотирал изборите, въпреки че в партията е имало различни мнения.
Голяма част от членската маса и ръководството са гласували, но самият Тарабари не го е направил в знак на простест срещу властта.
По неговите думи, албанската опозиция е дала 50 хиляди гласа на втория тур.
Веднага след обявяването на първичните резултати, от ДСИ заявиха, че са доволни от своя принос за победата на консенсусния кандидат Пендаровски.
„Нашите първични неофициални оценки са, че има около 90 хиляди албански гласа в подкрепа на концепцията за консенсус. Искам да изразя дълбока загриженост във връзка с информациите на терен за тих, но организиран и активен бойкот от страна на албанската опозиция. Това се забелязва ясно в общини, като Желино, Боговинье, Врабчище и Гостивар“, заяви Иджет Мемети, началник на изборния щаб наа ДСИ.
В неделя Македония избра петия си президент Стево Пендаровски.

Превод и редакция: Иван Христов