Триполи. Либийската национална армия (ЛНА) под командването на маршал Халиф Хафтар влезе в Триполи и зае няколко района на либийската столица. Както се съобщава,силите на ЛНА планират да вземат цялата столица в близките 48 часа, пише руският специализиран портал „Военное обозрение“.
„В момента улиците на града са пусти и изглежда, че почти всички жители са предпочели да го напуснат. Вече няколко района са заети от бойците на ЛНА, например Джанзур и Ал-Свани, което е в югозападната част на Триполи“, цитира свой събеседник РИА Новости.
В същото време, Правителството на националното съгласие (ПНС), което е подкрепяно от Запада и в момента контролира столицата, заяви, че лоялните му въоръжени сили отново са отбили стратегически контролно-пропускателен пункт, завзет от войските на Хафтар. Тази информация идва от „Анадолската агенция“, която се позовава на свой източник от сферата на сигурността на ПНС.
„Правителствените сили са взели с бой поста за сигурност номер 27 (западно от столицата), където са успели да пленят 20 военнослужещи от ЛНА“, съобщи пред „Анадолу“ източник от правителствената охрана.
Малко след това същата агенция потвърди информацията, като се позова на високопоставен представител на щаба на ЛНА.
В същото време либийски активисти публикуваха в интернет снимки, на които се виждат пленените войници на Хафтар.
В четвъртък маршалът, който е свързан с алтернативното правителство, базирано в град Ал Байда, разположен в Източна Либия, официално заяви, че започва настъпателна операция срещу Триполи, за да „освободи столицата от терористите“.
„Днес ние продължаваме борбата, отговаряйки на призивите на жителите на Триполи да ги освободим“, заяви Хафтар чрез съобщение, качено на страницата на пресофиса му във „Фейсбук“, където се добавя още, че той е наредил Триполи да бъде взет с щурм.
Малко след това, лидерът на правителството в Триполи Фаез Сарадж даде заповед на правителствените сили за сигурност „да се готвят да реагират на всякакви заплахи, целящи дестабилизацията на региона“.
Либия страда от безредици, които продължават от 2011 година, когато подкрепено от НАТО въстание доведе до свалянето и убийството на Муамар Кадафи, който беше на власт около 40 години.
Оттогава резките политически разногласия доведоха до създаването на два конкурентни центъра на власт: единият в източния град Ал Байда (с който е свързан Хафтар) и вторият в Триполи, където е т.нар. Правителство на националното съгласие.

Превод и редакция: Иван Христов


Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"