София. Ден, след като Парламентарната група на „Воля - Българските родолюбци“ обяви, че напуска Народното събрание, депутати от формацията осигуриха необходимия кворум, за да се проведе петъчното пленарно заседание. Работният ден на народните представители не успя да започне от първия опит, тъй като в зала се регистрираха едва 119 депутати при необходими 121. В зала не влязоха депутатите на БСП, ДПС и на „Воля“. Десет минути по-късно, при втория опит за начало на заседанието, депутати на „Воля“ влязоха в зала и бе осигурен кворум от 125 народни представители.
Лидерът на партията Веселин Марешки в четвъртък заяви, че парламентарната група напуска Народното събрание без да конкретизира причините за това решение. По-късно обясни, че от „Воля” ще осигурят кворум в парламента, но ще участват само в дебатите, които според тях са важни. Според Марешки информационното пространство, както и обсъжданите теми в пленарната зала, са се пренаситили с теми, които не засягат пряко благоденствието на българския народ. Затова от партията искат да се срещнат с ГЕРБ в сряда (20 март), за да разберат каква е визията за продължаването на управленския мандат.
Въпросът за осигуряването на кворума е на дневен ред от около месец, след като ПГ на „БСП за България“ напусна парламента заради приетите промени в Изборния кодекс. Въпреки това в четвъртък новината за напускането на „Воля“ бе приета от представителите на управляващото мнозинство в Народното събрание със спокойствие – и от ГЕРБ и от „Обединени патриоти“ заявиха, че няма парламентарна криза.
След началото на петъчното заседание на парламента депутатът от „Воля“ Пламен Христов коментира пред журналисти, че няма обрат в решението на формацията. „Не става въпрос за обрат, защото вчера обявихме нашите намерения. След като го направихме, цял ден слушаме по медиите изявленията на министър Каракачанов и на Валери Симеонов, че и без хапчетата на Марешки слънцето щяло да изгрее. В 9.00 ч. след като днес не се регистрирахме стана ясно, че има нужда от хапчетата на г-н Марешки, ако използвам терминологията на министър Каракачанов. След като се регистрирахме на втория път спасихме министър Каракачанов да ходи да търси лечение при ДПС“, коментира той. Попитан дали „Воля“ си вдига цената, той отговори, че няма нужда да си я вдигат. „Ние имаме цена, която не е никак ниска в българския парламент. Радваме се, че хората го оценяват“, коментира Христов. „Всички говорят дали търсим сделка - да, ние търсим сделка, да ние ще изнудваме от името на българския народ“, обясни още той.
Според заместник-председателя на ВМРО Искрен Веселинов действията на „Воля“ са евтин цирк. „Един политик трябва да е сериозен, да си има сериозните тези и да си ги отстоява. А ние от тях тези не виждаме, виждаме само циркаджийски номера“, коментира той. Попитан дали е благодарен на „Воля“ за това, че са се регистрирали днес и затова се е събрал кворум, Веселинов посочи, че всеки един депутат в парламента е избран, за да работи. По думите му ГЕРБ и „Обединени патриоти“ могат да осигуряват кворум в парламента при пълна мобилизация. „Въпросът е не защо „Воля“ идва на работа, а защо другите парламентарни групи не идват и не се регистрират“, каза Веселинов.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че действията на „Воля“ не са извиване на ръце спрямо управляващите. „Имахме по-дълъг председателски съвет, а после всяка група след председателски съвет обсъжда коментираните темите. И затова може би „Воля“ имаха техническа невъзможност да бъдат в началото на регистрацията в пленарна зала. Ние също имахме двама колеги, които закъсняха, и затова не можаха да се регистрират. Но не смятам, че това е било умишлено“, коментира Цветанов. Той съобщи, че е разговарял с Веселин Марешки за изпълнението на управленската програма на правителството и в сряда 20 март ще проведат среща по темата.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че мнозинството в парламента се крепи на всяка цена, с търговия с „Воля“ и подчерта, че това не означава стабилност и така не може да се управлява държава. По думите ѝ събитията в последните дни доказват, че този парламент е изчерпан морално, законодателно. Нинова коментира също, че парламентът не е място, където се пишат закони в интерес на държавата и на хората, а място, където се търгува - брой гласове срещу определен ангажимент от управляващите с една едничка цел- да се задържат по-дълго на власт.