108 от 120 депутати в парламента гласуваха единодушно за приемането на три закона, с които се осъществяват нужните промени за осъществяването на мярката. 11-е депутати на „Сръбска листа“, която представлява косовските сърби и е подкрепяна от Белград, бойкотираха парламентарната сесия.
Според експерти обаче приемането на законодателните промени е само началото и има още много път преди КСС да се превърне в истинска армия. Пакетът разширява съществуващите правомощия на силовата структура, регламентира набирането на военнослужещи в новата армия и трансформира Министерството на КСС в Министерство на отбраната на Косово.
В същото време площадите и улиците в косовската столица са покрити със знамена на САЩ в знак на благодарност за тяхната подкрепа.
През октомври депутатите от управляващите и опозиционните партии в страната дадоха принципното си съгласие да подкрепят законопроектите, с които да дадат повече правомощия на сегашните цивилни сили на КСС, като по този начин заобиколиха нуждата да се внася поправка в Конституцията, за да се осъществи желаната промяна. Според изискването в Основния закон трябва да се осигури „двойно мнозинство“, което означава да се получи подкрепата на две трети от 120-те народни представители в парламента и две трети от 20-е неалбански депутати. Пречка за това обаче е, че косовските сърби заемат 11 от 20-е кресла в парламента, запазени за неалбанските общности, което прави инициативата невъзможна.
Очаква се, че армията на страната ще се състои от 5 хиляди военнослужещи и 3 хиляди резервисти. Разходите за нея, съгласно приетите закони, ще бъдат 98 милиона евро годишно. Предполага се, че в състава на въоръжените сили ще присъстват и такива родове войски, като артилерия, ПВО, биологическа и химическа защита.
Във връзка с това премиерът на Косово Рамуш Харадинай поздрави всички граждани на страната и обяви, че армията принадлежи на всички тях, без разлика от етническата им принадлежност.
„Това е армия на всички, ние винаги ще бъдем за мира. Това не е армия, която ще бъде обърната срещу населението, независимо на юг, или север, те са в своя дом. Армията на Косово никога няма да бъде използвана срещу тях“, увери министър-председателят, цитиран от RTK.
„Всички партии и всички хора трябва да допринесат за силата на Армията на Косово. Мандатът на КСС няма да бъде поставян под въпрос, независимо от ситуацията или обстоятелствата“, добави Харадинай, като посочи, че „няма по-добър приятел за мира от КСС, но враговете на мира нямат по-страшен враг от КСС“.
Президентът на Косово Хашим Тачи направи преглед на военнослужещите в казарма край Прищина в навечерието на гласуването в парламента и беше облечен във военна униформа. Държавният глава отбеляза, че КСС са готови за новата роля и мисия.
Държавният глава в последствие заяви, че решението на парламента за създаване на армия е най-добрият подарък за новогодишните празници. Той написа на своята страница във „Фейсбук“:
„Косовската армия – това е чест, сигурност и благополучие за Република Косово. След две много напрегнати десетилетия, ние, най-накрая, завършваме подговтителния процес. В парламента на Косово с абсолютно мнозинство на гласовете приеха пакет от закони за създаването на косовска армия. Трябва да бъдем единни, за да защитим интересите на нашия народ и държава, създаването на косовска армия и Министерство на отбраната е най-хубавият подарък за празниците“, написа държавният глава.
Председателят на косовския парламент Кадри Весели закри сесията на народното събрание с поздравление към присъстващите кадети в парламентарната зала:
„Ние имаме кадети на КСС тук на сесията, които ще бъдат бъдещите офицери на Армията на Косово и ние ги поздравяваме в този исторически ден. От днес: Внимание“, нареди Весели, като ги поздрави с ръка. След това се изправиха на крака и аплодираха.
Командващият Косовските сили за сигурност (КСС) генерал-лейтенант Рахман Рама заяви, че новата Армия на страната ще служи на всички граждани и ще има мандат да оперира в северната част на Косово.
Военният посочи, че трансформацията на КСС в пълноценни въоръжени сили няма да подкопае отношенията със Северноатлантическия алианс. „НАТО е колкото политическа, толкова и военна организация и ние знаем как функционира. За да се промени една мисия трябва консенсус между 29-е страни членки“, заяви Рама, като добави, че Косово има подкрепата на своите партньори за формирането на армията и е в координация с тях.
Новината бе приета крайно болезнено в Белград.
Сръбският президент Александър Вучич в деня на вота посети въоръжените сили на странта на границата с Косово.
По-късно от канцеларията на държавния глава излязоха с реакция на генералния секретар на администрацията Никола Селакович по националната телевизия, в която обявиха, че се разглеждат различни ответни мерки на действията на Прищина.
„Това е обявяване на окупация на част от нашата територия. Това е много сериозно решение, което може да има тежки дългосрочни последствия“, каза той, като посочи, че единствено Вучич, като върховен главнокомандващ, може да реши дали трябва да се използва сила в „Косово и Метохия“.
По неговите думи, решението противоречи на Резолюция 1244 на СС на ООН и самата конституция на Косово.
За да избегне безредици в населеното със сърби Северно Косово, мисията на НАТО в страната КФОР по-рано придвижи войска в този райони и разположи патрули да дежурят на моста на река Ибър в Косовска Митровица, който съединява сръбската северна част и албанската южна част.
Северна Митровица в петък сутринта осъмна покрита със сръбски знамена преди очакваното в петък гласуване на парламента в Прищина, съобщи прищинската агенция „КосоваПрес“.
Според нея, „хиляди знамена са внесени на косовска територия снощи от Сърбия и са издигнати над институциите и на балконите по улиците в северната част, а освен това са раздадени флагове и на сръбските граждани от тази част на Косово“.
„Членове на криминални групи раздаваха сръбски знамена цяла нощ. Те бяха предвождани от Джордже Каслович, известен с прякора Джоле, който раздаде флагове за почти всяка сръбска къща. Включително и в населените места с етнически смесено население. На собствениците на къщи и кръчми им е наредено днес да издигнат знамената, със закани, че ще има последици, ако не го направят“, казва източник на прищинската агенция.
Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич, от своя страна, обяви, че петък е „труден ден“ за нея, но Белград трябва да продължи по своя път към мира и просперитета. Тя добави, че решението на косовския парламент не допринася за сътрудничеството в региона. Министър-председателят подчерта, че Сърбия ще продължи по своя път към мир и просперитет, защото без стабилност в региона, няма да има стабилност и в страната й.
„Косовската армия няма работа на Север“, пък обяви кметът на Северна Митровица Горан Ракич, като се позова на Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, според която единствените въоръжени сили, които имат право да са влизат в района, населен предимно от сърби, е КФОР. Лидерът на партията на косовските сърби „Сръбска листа“ посочи още, че приемането на законодателните промени за трансформиране на КСС в пълноценна армия се е случило пред очите на представителите на ЕС и ООН, които са присъствали в залата на парламента в Прищина. Той призова местните сърби да покажат въздържаност и да не се хващат на провокации.
САЩ, Германия и Великобритания подкрепиха действията на властите в Прищина и предупредиха, че въоръжените сили трябва да бъдат инклузивни.
Американският посланик в Косово Филип Коснет написа в петък в „Туитър“, че сигурността на страната зависи от качеството на отношенията й в сферата на сигурността и мирните връзки с нейните съседи.
От посолството на САЩ в Прищина излязоха със съобщение, в което изразиха пълната си подкрепа за трансформацията на КСС в Армия, което според тях е суверенно право на Косово. Представяме го без редакторска намеса:
„Гласуването в парламента днес е първата стъпка в разработването на тази възможност. Тези закони не дават незабавна промяна в структурата, мисията или операциите на силите, а по-скоро, те представляват началото на практическата, текущата работа по изграждането на прозрачна , мултиетническа, оперативно съвместима с НАТО сила, която обслужва всички косовски общности в съответствие с 10-годишния план за преход на правителството на Косово.
Призоваваме правителството на Косово да продължи тясното си сътрудничество със съюзниците и партньорите от НАТО и да се ангажира с разпространението на малцинствените общности понастоящем и през целия дългогодишен процес. Очакваме, че съществуващите споразумения с КФОР относно движението и операциите на силите в Косово ще продължат. Всички заинтересовани страни в и извън Косово трябва да подкрепят и насърчават гражданите на малцинствените общности в Косово да участват в своите сили за сигурност в полза на собствените им общности и страната. Съединените щати се ангажират да работят с КСС за насърчаване на професионалното развитие и организационната си еволюция, което ще допринесе за мира и стабилността в Косово и региона.
Регионалната стабилност изисква Косово да положи истински усилия за нормализиране на отношенията със съседната Сърбия и насърчаваме двете страни да предприемат незабавни стъпки за намаляване на напрежението и създаване на условия за бърз напредък в диалога. Целта: постигането на взаимноизгодно споразумение, което ще засили мира, стабилността и просперитета в Косово и региона, което също представлява най-високия приоритет на Съединените щати в Косово. Призоваваме всички заинтересовани страни да пренасочат енергията си и да се ангажират сериозно и конструктивно в постигането на тази цел ", се казва в изявлението на посолството на САЩ в Прищина.
НАТО ще преразгледа ролята си в Косово, заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, след като Прищина гласува за трансформиране на Силите си за сигурност в пълноценна армия, което, според него, се случва в неподходящ момент и не чрез конституционни промени, както са искали да се случи в организацията. Освен това той каза:
„НАТО подкрепя развитието на Косовските сили за сигурност в сегашния им мандат. С промяна на мандата, Северноатлантическия съвет сега ще трябва да преразгледа отношенията с КСС“, заяви Столтенберг.
Недоумение буди реакцията на Европейската комисия. Говорителят Мая Кочиянчич заяви в Брюксел, че промяната на мандата на КСС може да стане само чрез инклузивен и постепенен процес, който е в съответствие с Конституцията на Косово.
„Както НАТО, така и ЕС настоява на позицията, че мандатът на КСС може да бъде променен само чрез инклузивен и постепенен процес, в съответствие с Конституцията на Косово“, са точните й думи.
По повод решението на парламента в Прищина, тя подчерта, че Съюзът очаква от Косово да спази ангажиментите си, поети с подписването на Брюкселското споразумение през април 2013 г. и други договори в сферата на сигурността.
Превод и редакция: Иван Христов