Вашингтон. Ако САЩ приемат антикартелен закон срещу ОПЕК, тогава Саудитска Арабия ще откаже да използва щатския долар при продажбата на петрол. Защо САЩ са повече от всякога близо до одобряването на този закон, който е създаден преди двадесет години? И какви необратими последствия може да предизвика, коментира руският ежедневник „Взгляд“.
Саудитска Арабия заплашва да изостави долара, когато продава петрола си в отговор на приемането на закона NOPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels Act), който дава право на американските съдилища да разглеждат антитръстовите искове срещу страните от ОПЕК в други страни, участващи в картели (срещу Русия включително). Това съобщиха от Reuters, позовавайки се на източници.
В отговор на NOPEC, Саудитска Арабия също така обмисля продажбата на активи на кралството в САЩ. Саудитска Арабия е инвестирала близо 1 трилион долара в САЩ и притежава американски държавни облигации на стойност около 160 млрд. долара. Рияд също може да откаже от обвързването с американския долар, който се търгува с фиксиран лихвен процент от 1986 г. насам.
С какво е толкова страшен този антикартелен закон, че дори дългогодишен съюзник на САЩ е готов да започне процеса на дедоларизация?
Струва си да се каже, че този законопроект в една или друга форма е бил обсъждан в САЩ от почти 20 години. Но засега не е приеман. Източник от агенция Reuters заяви, че не смята, че законопроектът NOPEC ще бъде приет сега. Въпреки това, водещият експерт на Фондацията за национална енергийна сигурност, преподавател във Финансовия университет Игор Юшков, смята, че днес шансовете за приемане на такъв законопроект са най-високите през последните двадесет години. И не само защото Доналд Тръмп дойде на власт.
„Дори и да го нямаше Тръмп, Съединените щати щяха да стигнат до този резултат. Няма никакво несъгласие относно приемането на такива закони. Охлаждането на отношенията с близкоизточните монархии започна при Барак Обама. През последната година от президентството му се състоя традиционната среща на американския президент с ръководителите на монархиите от Близкия изток, но самите монарси не дойдоха на тази среща с Обама, но изпратиха свои представители. Ще бъде още по-лошо. Защото САЩ все повече произвеждат и изнасят петрол сами ”, казва Игор Юшков.
Имаше ясна взаимозависимост между Съединените щати и Саудитска Арабия и други производители от Близкия изток, тъй като те бяха склада за петрол за американците, основните доставчици на петрол. Затова Съединените щати им гарантираха защита и политическа лоялност, затваряйки очите си пред много неща в Близкия изток. Сега Съединените щати са станали много по-малко зависими от саудитското земно масло, тъй като сега го извличат сами. „Ако американците могат да се откажат изцяло петрола от Близкия изток, това ще бъде огромен удар за близкоизточните монархии, от които американците няма да се нуждаят. Напротив, от гледна точка на САЩ, страните производителки на петрол се превръщат в заплаха, защото доставят ресурси на световните конкуренти на Съединените щати, например Китай ”, твърди Юшков.
Сега изваждат законопроекта от шкафа, изтупват го и след полирането го вземат. Те ще използват вътрешното търговско право като претекст за международни санкции ”, казва Игор Юшков.
"САЩ са движени от логиката на търговската конкуренция - необходимо е да се премахнат конкурентите от пазара, да се изчистят пазарите за себе си", казва той. И за да се постигне целта, всички средства са добри. Съединените щати използват своето политическо и икономическо влияние в света, за да притиснат конкурентите си по всякакъв възможен начин, без да обръщат внимание на международните норми на СТО или нещо друго.
Съединените щати вече са наложили тежки санкции на Иран, активно помагат на хаоса във Венецуела и наложиха целенасочени санкции срещу руски проекти, които трябваше да увеличат производството в Руската федерация. Така че, има санкции срещу офшорното производство, разработването на труднодостъпни резерви и има заплахи за руските шистови проекти (засега чуждестранни, но не са далеч и санкции за местните шистови проекти).
„Ако е лесно да се намери причина за санкции срещу Русия, Иран и Венецуела, то е по-трудно срещу саудитците и другите съюзници. Те търсеха лост за натиск, който можеше да се използва срещу ОПЕК. И както виждаме, и тук има причина за санкции ”, казва Юшков.
Освен това, според него, приемането на закона не означава, че Съединените щати веднага ще го приложат, те просто могат да го запазят като дамоклев меч над ОПЕК и други страни, да ги накарат да се конкурират помежду си, да показват по-голяма политическа лоялност към САЩ и да им пречат.
Ако действа антикартелният закон на САЩ, това ще доведе до сериозни последствия. Интересното е, че американският министър на енергетиката Рик Пери наскоро предупреди, че приемането на NOPEC би могло да стимулира безпрецедентно увеличение на цените на петрола. Това обаче изглежда доста странно, тъй като се очаква, че последствията ще бъдат директно противоположни.
"Ако американците започнат бързо да прилагат този закон и да сринат ОПЕК +, то това може да доведе до глобални сътресения", казва Юшков. Ако САЩ заплашат с глоби и санкции за членовете на ОПЕК +, ако производството на петрол продължи да бъде регулирано, тогава членовете ще започнат да напускат организацията под заплаха. „Тогава всеки производител на петрол веднага ще започне да произвежда максимума. Това веднага ще доведе до свръхпредлагане на пазара, ще има паника и доста значителен спад на цените, а не растеж. И колко дълго време светът ще остане с тези ниски цени не е ясно. Въпросът е кой ще напусне пазара първо?

Превод и редакция: Юлиян Марков