„Засега е сложно да се каже, дали протестиращите ще успеят да свалят президента Александър Вучич. Според мен, не би трябвало да се случат сериозни и принципни промени. Ясно е, че опозицията е разделена, както и по-рано, но въпреки това активните действия могат да принудят режима на Вучич към активно противодействие – което, на свой ред, ще доведе до ескалация“, отбелязва той.
Както съобщи ТАСС в неделя, протестиращите край президентския дворец в Белград са се опитали да премажат полицаи с камион. Към момента на излизането на статията, край резиденцията на Вучич се намират около хиляда протестиращи, срещу които има няколкостотин бойци от специалните части. В същото време се разбра, че петима души, участвали в щурма на сградата на държавната телевизия в събота, са задържани. Колоната на демонстрантите се движи към полицейския участък, където се намират арестуваните.
Президентът Вучич съобщи, че опозиционерите са се опитали да пробият външните ограждения пред резиденцията му. Лозунгите на протестиращите постоянно се променят, като те искат ту оставката на правителството и президента, ту призовават държавния глава да излезе на улицата и да се изкаже пред хората, предава ТАСС.
„Взгляд“ припомня, че протестите в Белград се провеждат от началото на декември. Повод стана нападението срещу лидера на опозиционната партия „Левица“ Борко Стефанович в град Крушевац. Нападението се случи, след като Стефанович публично разкритикува остро президента Александър Вучич.
Експертите-балканисти са съгласни, че системните и уличните опозиционери, обединени в „Съюза за Сърбия“, са разноцветно обединение. Така например, Божко Обрадович, участвал в нахлуването в сградата на РТС е лидер на движението „Двери“, което се позиционира като консервативно, антиглобалистко и евроскептично. „Сред протестиращите има хора с леви възгледи – привърженици на социалната справедливост, както и бивши активсти на Радикалната партия на Воислав Шешел, и млади хора, които споделят лозунги, близки до тези, които издигаше тази партия“, заяви пред вестник „Взгляд“ старши научен сътрудник и научен секретар на Центъра за изучаване на съвременните балкански кризи към Института за славистика на РАН Ирина Руднева. В същото време сред протестиращите има и такива, които се придържат към прозападни възгледи.
Показателно е участието в безредиците на Драган Джилас, който беше кмет на сръбската столица в периода 2008-2013. През 90-те Джилас е активен противник на Слободан Милошевич, а през 2000-те става виден функционер на Демократическата партия. Вестникът припомня, че тази фракция е управляваща за определен период от време, а нейният лидер, прозападният политик Борис Тадич, заема поста президент (Джилас е приемник на Тадич на поста председател на партията). Демократическата партия има лявоцентристка, социал-либерална позиция и се ориентира на сближаване на Сърбия с ЕС и перспективата за влизане в Съюза.
Евгений Колосков смята, че именно лявоцентристите на първо място са заинтересовани от успеха на уличния протест. „В ядрото на опозицията се намират тези, които не са били на власт от много време. По този начин те се опитват да се върнат в управлението, сваляйки дяснопопулисткото правителство на Вучич и неговата Прогресивна партия, или да окажат натиск над актуалните власти“, твърди експертът.
Според Ирина Руднева, Западът може и да е заинтересуван от реализирането на „цветна революция“ в Сърбия, предвид неотстъпчивата позиция на Вучич по косовския въпрос. Но експертът прави уговорката, че трябва да се изчакат реакциите от западните държави за изострянето на конфликта между властта и опозицията в Сърбия.
Колосков, от своя страна, смята, че възможните промени в Белград няма да окажат съществено влияние върху руско-сръбските отношения. „Президентът Владимир Путин не изрази категорична подкрепа за Вучич по време на настоящите протести, които съвпаднаха и с неотдавнашното посещение на руския лидер в Белград. Русия зае доста неутрална позиция“, отбеляза Колосков и повтори: политиката на Сърбия по отношение на европейската интеграция и топлите отношения с Москва едва ли ще се променят фундаментално, независимо дали Вучич ще остане на власт или не.
Превод и редакция: Иван Христов