Москва. «Десетилетия наред се умува над това, а накрая идва Тръмп и решава въпроса гениално – това е смешно“, твърди пред вестник „Взгляд“ политологът Фьодор Лукянов за възможността от арабско-израелска „сделка на века“. Той е модератор на започналата в Москва Близкоизточна конференция.
Във вторник в Москва се откри осмата по ред двудневна конференция по въпросите на Близкия изток, на дискусионния клуб „Валдай“, която се провежда в сътрудничество с Института по изтокознание на Руската академия на науките. В нея участват високо поставени представители на Сирия, Палестина, Египет, общо 15 държави.
Целта на организаторите е да дадат представа за промените в Близкоизточния регион в последните десет години и да очертаят прогноза в развитието на събитията в областта на сигурността и енергетиката.
По време на оживената дискусия директорът по научната работа на „Валдай“ Фьодор Лукянов попитал съветника на президента на Палестина Набил Шаат какво мисли за американска „сделка на века“ при разрешаване на арабско- израелския конфликт, която се подготвя от администрацията на Тръмп от началото на неговия президентски мандат и която Палестина ще отхвърли.
«Решението на конфликта е просто, то трябва да бъде многополярно. В следващите три години този преход ще стане още по-видим. Регулирането на арабско-израелския конфликт трябва да стане с помощта на пет-шест държави, а не на една единствена – САЩ. Ако Русия и в този процес изиграе същата активна роля, както в Сирия, това ще е истинско проявление на многополярността. Ние отхвърляме „сделката на века“, за която говори Тръмп», е отговорът на Шаат.
Официално подробности за тази сделка не се обявяват, макар че за нея не веднъж се съобщава от различни източници, включително и в Израел. Една от версиите гласи, че на палестинците ще бъдат предадени два пъти повече територии, отколкото те притежават в момента, но историческият център на Ерусалим с неговите религиозни светини и принадлежащите райони ще останат под израелски контрол, както и западната част на града. Израел ще контролира и големи еврейски селища на Западния бряг, макар че няма да има право да ги разширява.
Впрочем, както пояснява Лукянов, не може да става дума за никаква мега-сделка и въпроса си към палестинския гост той е задал с „ирония в интонацията“. «Да се смята, че десетилетия наред умовете се чудят как да разрешат този въпрос, а в един момент идва Тръмп и всичко решава гениално – това е смешно. Не става. Не се задава никаква сделка и не се очаква такава нито от Тръмп, нито от когото и да е.“, пояснява Лукянов и добавя: „ Дори и ако президентът на САЩ действително да полага някакви усилия да постигне сделка, не е възможно да се постигне устойчива договореност по този въпрос от човек, който заема толкова еднозначна позиция в подкрепа на едната страна. Толкова произраелски настроена администрация като администрацията на Тръмп от много десетилетия не е имало.».
Той задочно възразява и на палестинския представител по тезата, че многополюсният свят е по-сигурен от еднополюсния: «Многополюсният свят може да се описва по различни начини, но никой до този момент не е рискувал да твърди, че той е по-надежден. Многополюсният свят е по-опасен. Колкото повече играчи със свои интереси, толкова по-сложно е да се намери общ знаменател и да се договорят правила на взаимодействие. Друг е въпросът, че той съществува, той е даденост. По-нататък въпросът се свежда до това как ще се постигне неговата стабилизация, как ще се създаде порядък в него». Според руския политолог онзи, който успее да отговори на този въпрос и да успокои Близкия изток, ще трябва да бъде удостоен с Нобелова награда.
Според Лукянов в Близкия изток се съчетават две противоположни тенденции: «Съществува мнение, че в Близкия изток никога нищо не се променя, но от друга страна – там нещата се променят толкова бързо, че само между две конференции пейзажът вече се е променил. По хода на събитията в Близкия изток може да се прави извод за онова, което се случва в света като цяло, да се размишлява за военните и дипломатическите взаимоотношения в планетарен мащаб“.


Превод и редакция: Ивелина Ватова