Връщането на суверенния рейтинг на Русия на "инвестиционно" ниво от рейтинговата агенция "Муудис" стана още едно външно признание за стабилността на руската икономика под санкционен натиск. Хиперконсервативната дългова политика на руските финансови органи има ключов принос за това, което я поставя сред страните, които според международните анализатори принадлежат към „нововъзникващите пазари“, Русия има почти най-доброто качество на външния дълг.
Формулирането на решението на "Муудис" за повишаване на рейтинга на Русия от „неинвестиционното” ниво на Baa3 изглежда като признание за достойнствата на руските финансови органи за стабилизиране на финансовия сектор след обезценяването на рублата и спада на цените на петрола в края на 2014 година. Както се посочва в съобщението на агенцията, "много нисък държавен дълг, значителни държавни активи и постоянно свиване на националния външен дълг по отношение на валутните активи на страната осигуряват значителна степен на стабилност в ситуацията на поддържане на структурни предизвикателства за страната". Подобно ниво на рейтинг от "Муудис" са такива страни като Италия, Южна Африка, Унгария.
Според последните данни нивото на публичния дълг в Русия е 13.5% от БВП - това е едно от най-ниските в света. Необходимостта на правителството за външни заеми е много малка, а от гледна точка на данъчната консолидация и промените в източниците на инвестиции в държавния дълг, Русия, ако е необходимо, има възможност да реализира планове за заеми в страната, отбелязват анализаторите от "Муудис". Според тях политиката, прилагана в страната през последните години, ще укрепи допълнително руските публични финанси.
Нивото на външния дълг е един от най-важните фактори за привлекателност за инвеститорите в развиващите се пазари, които традиционно включват Русия, а влиянието на този фактор се увеличава с увеличаване на дълга на много страни в тази група. Преди няколко дни „Стандарт енд Пуурс“ предупреди, че почти една трета от големите емитенти на публичния дълг на развиващите се пазари имат твърде голям размер на дълга, сред които Аржентина, Бразилия, Египет, Ливан и Пакистан. Очакваното забавяне на световната икономика води до допълнителни рискове: според последната прогноза на Световната банка растежът на световния БВП може да бъде 2.9% тази година (не с 3%, както беше по-рано) и 2.8% през 2020–2021.
Превод и редакция: Юлиян Марков