София. САЩ показаха как могат да бъдат задържани руски бизнесмени в чужбина, пише руският вестник .
Задържането на висш мениджър на най-голямата частна компания в Китай и възможното му депортиране в Съединените щати е събитие, което е трудно да се подцени. Съществува важен прецедент, много зависи от него - както за Китай, така и за Русия. Опитвайки се да запази световното лидерство, Вашингтон повдигна максимално залозите, всъщност се стигна до екстремни мерки.
Канадската полиция задържа Мън Ванчжоу - ключов ръководител на телекомуникационния гигант Huawei - още на 1 декември, но това бе съобщено едва на 5-ти. Причината - искането на Съединените щати, които се противопоставят на амбициите на Huawei за световно лидерство. Официалната причина е нарушаването на режима на санкции срещу Иран, който не е признат в Китай. Думата "санкции" е може би най-важната в тази история.
В средата на май Съединените щати въведоха пакет от санкции, определени като „най-тежките“ и не са насочени към ракетната или ядрената програма, а към икономиката на Иран като цяло. Шест месеца по-късно канадската полиция задържа финансовия директор на китайската компания Huawei по искане на Вашингтон – Мън Ванчжоу по обвинение в нарушаване на режима на антииранските търговски санкции.
Същите санкции, чиято валидност никой в света, с изключение на Съединените щати и някои близкоизточни страни, не признава.
Годишният оборот на Huawei е 92,5 милиарда долара - три годишни бюджета на Естония или два бюджета на Беларус. Това е най-голямата частна компания в Китай, която е на второ място в света в продажбите на смартфони, след корейския Samsung, но пред Apple. До 2020 г. холдингът планира да изпревари световните лидери.
В същото време Huawei всъщност не може да бъде изкупен: акциите на гиганта не се търгуват на пазара, разпределят се сред служителите на компанията в духа на "социализма с китайски характеристики". Той е красота и гордост, истински титан на "националната икономика" на Китай, с която лидерите (досега лидери) на световния пазар се борят чрез разузнаването: разузнавателните служби на САЩ и Великобритания обвиняват телекомуникационния гигант за промишлен шпионаж и работа за китайската армия. На първо място - заради фигурата на основателя и президента на Huawei, Жен Женгфей.
Доналд Тръмп се очаква да хареса това, което се случи веднага, по няколко причини и връзката с Иран е последна по важност. Президентът на САЩ заяви, че иска да наложи истинска сделка на Техеран, който се противопоставя на САЩ и се надява да заобиколи санкциите.
Във всеки случай, Тръмп се бори с опасен конкурент на американските компании - това е в духа му. Той "дава отговор" на кибер заплахите, които заплашват американците. Той също получава коз за конфронтация с Пекин, с когото е в състояние на търговска война.
За Русия най-важното е, че историята на Huawei е тест за влизане в режим на едностранни американски санкции. Няма съмнение, че подобни методи впоследствие ще се използват и срещу Русия.. Например заплахата от арест в трети държави на топ мениджъри на европейски кампании, работещи с "Газпром" за "Северен поток" - 2.
Какво се случва с Huawei е най-важният прецедент, който ще покаже много. Той ще покаже докъде могат да стигнат Съединените щати и колко остър е подходът на Тръмп. Той ще покаже, че е способен да се противопостави на останалата част от света, от съперници в Китай до съюзници в Европа. Той ще покаже от какво да се страхува и за какво трябва да се подготви Русия. А също и дали могъщият старец Хенри Кисинджър е бил прав, когато каза, че тласкането на Москва и Пекин в още по-силен съюз между тях е голяма грешка на Америка.