Москва. В присъствието на руския президент бе организирано изпитания на свръхзувковата ракетна система „Авангард“, пише днес вестник „Взгляд“.
За нея Владимир Путин говори в обръщението си към Федералното събрание през пролетта на 2018 година. Свръхзвуковото оръжие открива нова ера в историята на руското ракетостроене, ако, разбира се, изпитанието на „Авангард“ е преминало наистина успешно.
В сряда в Русия са тествали новата свръхзвукова система „Авангард“. По официални данни ракетата стартирала от Домбаровския полигон в Оренбург и поразила цели на полигона Кура в Камчатския край. Президентът Путин е бил в Националния център аз управление на отбраната в Москва и лично е дал команда за пуск по условна цел. Няколко часа след това Путин вече разказвал за успеха на теста на заседанието на правителството.
Президентът е благодарил на създателите на „Авангард“, на участниците в теста и на Министерството на отбраната за отличната им работа. Според него Русия първа в света получава нов вид стратегическо оръжие.
Идеята, която е в основата на системата „Авангард“, е проста и едновременно с това сложна за осъществяване: по време на полета при свръхзвукова скорост бойните глави на междуконтиненталните балистични ракети трябва да извършат управлявана маневра преди да поразят набелязаната цел. Съвременните системи за противоракетна отбрана не мога да свалят подобна ракета.
Новият вид оръжие влиза във въоръжение още през следващата 2019 година в Домбаровската дивизия в Оренбургска област. На практика Русия се е подготвяла за този ден цели 40 години, още от 1980-те е започнала разработката на тази система. На практика „авангард“ се явява продължение на проекта „Ярс“, който на свой ред е продължение на друг проект „Тополь-М“. Работата по него е започнала още в СССР.
Комплексът е разработен от една от водещите ракетно-космически компании в Русияы «НПО машиностроения». Изпитанията се провеждат от 2004 година насам. В 2011 и 2012 от космодрума „Плесецк“ са проведени първите два опита. Ракетата-носител отдавна е проверена: това е ракета със силозно базиране, която е на въоръжение от 1975 година. Максималната й далекобойност е 10 000 километра.
Забележителното е, че в навечерието на изпитанията от САЩ обявиха, че на 22 януари ще се направи представяне на програма, чиято карйна цел е също създаването на свръхзвуково оръжие.
Знае се, че не само САЩ, но и Китай прави подобни разработки.

Превод и редакция: Ивелина Ватова


Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"