Москва. Защо западът реши да си затвори очите за керченския инцидент, пише руският ежедневник “Взгляд“.
Плановете на Порошенко се провалят един след друг. Първоначално той не успя да наложи военно положение в Украйна във формата, от който се нуждаеше, а сега Франция и Германия не подкрепиха плана на нови антируски санкции. Идеята беше торпилирана на равнище управленски органи на Европейския съюз. Защо този път Западът реши да не подкрепи желанието на Киев отново да навреди на Русия, анализира вестникът.
Германия и Франция не подкрепиха идеята за нови санкции срещу Русия на фона на кризата около Керченския проток. Това съобщи в сряда немският Die Welt. Съдейки по изтичането на информация от закритото заседание на Комитета по политика и сигурност в Брюксел във вторник, дипломати от двете страни заявиха, че сега е важно да се предприемат мерки за изграждане на доверие между Москва и Киев. Но "санкциите не са част от тези мерки", подчертаха представителите на Берлин и Париж .
Вместо това Франция и Германия искат "да продължат дипломатическите си усилия" за разрешаване на конфликта в Азовско море - и да предложат включването на силите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
На официално ниво Берлин не потвърди тази информация , но и не я отрече. Представителят на канцлера Меркел Щефан Зайберт говори за това много отблъскващо.
"Нашата позиция е, че евентуалното разширяване на съществуващите санкции трябва да се обсъжда с европейските партньори. Не искам да изпреварвам тази дискусия ", каза Зайберт, като припомни, че скоро ЕС ще обсъди разширяването на вече съществуващите санкции. "Сега на преден план е деескалацията и предоставянето на помощ на задържаните украински моряци", цитира го ТАСС. Зайберт добави, че Берлин призовава Москва и Киев "да започнат диалог възможно най-скоро".
Но украинският президент Петро Порошенко директно поиска да се увеличи натиска върху Русия след инцидента в Керченския проток. Според него ръководителят на Европейския съвет Доналд Туск "е уверил, че ще направи всичко възможно ... по отношение на продължаването на политиката на санкциите". Обещанията да се оплакват на Запада звучаха и в първите изявления на Порошенко за инцидента.
В публичната сфера, Лондон, Париж и дори Берлин осъдиха действията на Москва. Както обаче се оказва, въпросът не е далеч от реториката. И западната преса незабавно стигна до сърцевината: инцидентът с Керч беше провокация, благоприятна само за Киев.
Както вече отбеляза вестник „Взгляд“, всъщност великите сили - Великобритания, Франция, САЩ - не бързат да отговорят на желанията на Киев. Между малките държави от ЕС няма единство. Полският президент Анджей Дуда, както и естонският министър на отбраната Юри Луйк, недвусмислено подкрепиха наказателните мерки срещу Русия. Австрийският външен министър Карин Кнайсел обаче изрази резерви: ЕС ще вземе решение за нови санкции, в зависимост от "публикуването на фактите и бъдещото поведение на двете страни". Председателят на словашкия парламент, Андрей Данко, се съмнява дали трябва да се повярва на Порошенко:
Директорът на Киевския център за политически изследвания и конфликтология Михаил Погребински не изключва, че срещата между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин все още може да се осуети.
Все още не е ясна последната дума на Тръмп. Не знаем дали ще се състои срещата между Путин и Тръмп. Фактът, че Украйна провокира Русия, също е разбран на Запад, и, разбира се, те няма да следват желанията на Киев. Но публично те все още подкрепят Украйна. Така че все още не е възможно да се заключи, че инцидентът е бил уреден ", каза той пред вестник "Взгляд“.
Погребрински обаче е съгласен, че планът на украинския президент като цяло не е успял. "Порошенко не успя да прокара своята версия на указа, а това значително разваля перспективите му да за друг мандат. Някои от моите колеги вярват, че той вече се е отказал от състезанието за президентството. Мисля, че е твърде рано да се направи недвусмислено заключение, но в това изявление има някаква истина ", признава експертът от Киев.
За разлика от Погребински, Кирил Коктиш, доцент в катедра "Политическа теория" в Московския държавен институт за международни отношения, е сигурен, че инцидентът в Керч вече е изчерпан.
"Това беше инициативата или само Порошенко, или Порошенко в сътрудничество с Кърт Волкър.
Малко вероятно е да е одобрен някъде по-нагоре в американската администрация. Тоест, този инцидент се е оказал неприятна импровизация за Тръмп. Това беше опит да се постави Европа пред свършен факт, когато Киев очевидно си позволява всичко ", обясни експертът.
"Възможно е първоначалното намерение да е било, че корабите ще бъдат потопени, ще има човешки жертви и т.н. Съдейки по заповедите, дадени на моряците, според данните, публикувани от Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ), Киев е очаквал въоръжен инцидент. Имаше изчисление както за травматичния ефект, така и за последвалите нови санкции и за военното положение ", каза Коктиш пред вестника.
"Едно е когато имаш налице истинско стълкновение и друго, когато корабите се престояват за повече от 12 часа, става малко нелепо. Ситуацията се превръща в фарс, а не в трагедия, смята политологът. - Ето защо Франция, Англия и Германия реагираха предсказуемо. Германия например обеща да предприеме "най-тежките стъпки", което може да бъде изразено във факта, че Меркел ще говори с Путин и ще изрази загрижеността си ".
Превод и редакция: Юлиян Марков