„Трудно е да се каже дали протестиращите ще могат да „свалят“ президента Александър Вучич. Според моите оценки не трябват сериозни и фундаментални промени. Ясно е, че опозицията все още е разделена, но въпреки това активните действия могат да подтикнат режима на Вучич към активно противопоставяне - което от своя страна ще доведе до ескалация“, каза Евгений Колосков.
Президентът Вучич каза за опитите на опозицията да пробие външната ограда пред резиденцията. Лозунгите на протестиращите постоянно се променят: те искат оставката на правителството и президента, след това призовават държавния глава да излезе и да се обърне към хората, съобщава ТАСС.
Протестите в Сърбия се провеждат от началото на декември. Причината е атаката срещу лидера на опозиционната партия „Левица“ Борко Стефанович в град Крушевац. Атаката се случи след като Стефанович публично и остро критикува президента Александър Вучич.
Експерти по балканистика са съгласни, че системните и улични опозиционера, обединени в „Съюз за Сърбия“ представляват пъстро обединение. Така например, Бошко Обрадович, който е участвал в пробива на сградата на телевизионния канал РТС, е лидерът на движението „Двери“, който се причислява към консерватори, антиглобалисти и евроскептици. „Сред протестиращите левичари - привърженици на социалната справедливост, както и бивши активисти на Радикалната партия на Войслав Шешел и млади хора, които споделят лозунги, близки до това, което партията предложи“, заяви старши научен сътрудник на Центъра по изучаването на съвременните балкански кризи към Руската академия на науките Ирина Руднева. В същото време сред протестиращите има и такива, които се придържат към прозападни възгледи.
Показателно е участието в безредиците на Драган Джилас, който през 2008-2013 г. беше кмет на сръбската столица. През 90-те години Джилас е активен противник на Слободан Милошевич, а през 2000-те става виден служител на Демократическата партия. Тази партия, припомняме, управляваше известно време, а нейният лидер, прозападният политик Борис Тадич, беше президент. Демократическата партия заема ляво-центристка, социално-либерална позиция и се фокусира върху сближаването на Сърбия с ЕС с перспективата за присъединяване към Европейския съюз.
Евгений Колосков смята, че именно лявоцентристите са най-заинтересовани от успеха на уличния протест. „В основата на опозицията са тези, които не са били на власт от дълго време. По този начин те се опитват да се върнат на власт, като изместят дясно-популисткото правителство на Вучич и неговата Прогресивна партия, или като окажат натиск върху сегашното правителство“, смята експертът.
Според Ирина Руднева Западът може да се интересува от реализацията на сценария за „цветната революция“ в Сърбия, предвид безкомпромисната позиция на Вучич по косовския въпрос. Но, експертът прави уговорката, че е необходимо да се изчака реакцията на западните държави относно засилването на конфронтацията между сръбските власти и опозицията.
Превод и редакция: Калоян Пенков