„Напоследък активистът по правата на човека Андрей Бабушкин каза, и аз съм съгласен с него, че по време на посещението си в колониите и в следствените изолатори той вижда морална умора и износване на служители, дори и на младите. В очите им, такава мъка, такава безнадеждност“, каза Максименко. В същото време той припомни, че във ФСИН работят повече от 3 хиляди психолози, а само през 2018 г. са извършили над 360 хиляди проучвания на служителите и повече от 180 хиляди индивидуални консултации.
Той посочи и друг сериозен проблем на службата - увеличаване на броя на нападенията срещу служители на ФСИН от затворници. Максименко свързва това с факта, че те не желаят да използват срещу затворниците специални средства, когато е необходимо, поради страх да не попаднат под наказателно преследване.
Иля Шаблински, смята, че ръководството на службата донякъде преувеличава проблема, като говори за моралните страдания на техните подчинени.
„Нямах такова впечатление, че са много депресирани. Много различни хора отиват да работят като охрана. Има обикновени служители, които се опитват да вършат работата повече или по-малко добросъвестно. Има и такива, които имат склонност към насилие“.
Струва си да припомним, че напоследък около ФСИН избухват няколко известни скандали. Миналото лято в пресата се появи видеозапис, в който се вижда как охраната на колония № 1 в Ярославския край бие брутално затворник. После се появиха още няколко случая на изтезания. През есента се вдигна шум около луксозния живот на опасния убиец Владислав Цеповяз в колонията в Амурския край.
Във връзка с това Шаблински не изключи, че настоящите думи на заместник-директора на ФСИН се дължат до известна степен на желанието да се обясни ситуацията. В същото време, експертът отбеляза, че Максименко е доста внимателен към проблемите вътре в службата, както се вижда в някои от неговите изявления.
Владимир Макиенко смята, че няма никакви опити да се оправдаят предишните скандали, а само суровата действителност. „Ръководството на ФСИН говори за това и то е така. Това не е нещо, с което те извиват някакъв допълнителна численост или финансиране“, каза той пред вестник „ВЗГЛЯД“.
Шаблински е сигурен, че на служителите във ФСИН трябва да им увеличат заплатите. „Това е тежка работа, трябва да плащат повече за нея. В Германия, във Франция, знам, че на служителите се плащат много пари.“, отбеляза експертът. В същото време той се оплака, че не знае откъде държавата ще вземе пари за.
Макиенко е също така сигурен, че е необходимо да се сформира ядро на персонала, като се идентифицират професионалистите по обективни критерии - например, да се въведе точковата система или да се прилагат някои съвременни техники за управление.
Той предложи да се извърши ротация на персонала, както правят сега с ръководството на ФСИН. „Направете същото с персонала от по-ниско ниво. Човекът работи добре, защо да го държи в Курганска област, дайте да го повишим в Пермския край“, обясни той. Въпреки това, според Шаблински, има проблем с това, защото обикновените служители вече са обвързани с околните селища.
Всички заинтересовани страни - Федералната служба на Русия, Министерството на правосъдието и правозащитните организации и законодателите - трябва съвместно да разработят необходимите промени в законите и в инструкциите, добави Макиенко.
Шаблински добави, че визуалният контрол също е необходим. „Трябва да предоставим на всичките ни поправителни колонии камери за наблюдение, записващи устройства - те все още не са достатъчни. Тогава ще бъде възможно спокойно да се разгледа всяка ситуация на екрана и да се разбере дали има случай на нападение срещу служител или, напротив, неразумен побой от служител на ФСИН“, заключава той.