„Точното изчисляване на отрицателното въздействие на санкциите е наистина трудно. Но ефектът от спада в цените на петрола е доста измерим. Както знаете, сривът на цените на петрола доведе до обезценяване на рублата, скок на инфлацията и намаляване на реалните доходи на населението“.
И все пак, като цяло, руската икономика успя да се адаптира към външни ограничения. Освен това Владимир Путин отбеляза ползите от налагането на санкции. „Това ни накара да включим мозъците си по много направления. Между другото, западните експерти също признават това“, каза Путин.
Какво имаше предвид президентът? Вероятно след разпадането на СССР Русия започна да разчита единствено на вноса и на западните технологии, стоки и услуги, забравяйки необходимостта да развива свои собствени. В резултат на това днес например в Русия няма технологии за производство на електронни компоненти с използване на 32 nm технология или по-малко. Интегрираните вериги, които са необходими на всички - както и на компютри, сървъри, смартфони и автомобилни производители, както и на медицинските изделия и дори на военните, които внася Русия. И в това отношение зависи от американските доставчици.
Или например, СССР е бил един от световните лидери в производството на облекло, обувки и кожени изделия. Нивото на внос не надвишаваше 3%, а самата индустрия донесе повече от 12% от БВП на страната. Но всичко беше унищожено. Днес Русия си осигурява руско облекло само 15%, а обувките - 14%.
Програмата за заместване на вноса е работила в животновъдството. През последните три до четири години са изградени големи комплекси за животновъдство. Според Министерството на земеделието делът на вноса на свинско месо в Русия е намалял три пъти, а птичето месо - 2,5 пъти. Освен това дори има претоварване, така че земеделските стопани спешно търсят чужди пазари. И нови пазари има благодарение на преговорите на най-високо ниво. Например Япония отвори своя пазар за руско месо. Преговорите по този въпрос са в ход с Китай.
Тази година износът на селскостопански продукти ще възлезе на 25 милиарда долара (срещу 20 милиарда долара през 2017 г.). Докато износът на оръжия е 16 милиарда долара. „Ние ще подкрепим развитието на инфраструктурата в областта на селското стопанство и износа. През следващите години ние специално ще заделим около 400 милиарда рубли - това е развитието на пристанища, пътища и т.н., финансова подкрепа за износа“, съобщи президентът.
Възможно е да се замени вносът в други области. Делът на вътрешното транспортно машиностроене от 2017 г. възлиза на 98%, в автомобилната промишленост - 85%. В някои ключови области индикаторът е около 80%, посочи президентът.
Основният негативен ефект от санкциите може да обхване Русия по-късно. „След три до четири години забраната за внос на определени технологии, включително при проучването и производството на нефт, може да доведе до необратимо забавяне и пълна зависимост от вноса на определено оборудване. Например около 90% от ключовите технологии за извличане на въглеводороди са чужди“, предупреждава Дмитрий Жарски.
Освен ако, разбира се, Русия не създаде свои собствени технологии - или не се договори с други страни, например, с Китай. Най-малкото на заседанието на Съвета за сигурност през ноември бе одобрен проект на новата доктрина за енергийна сигурност. Едно от нейните насоки е да се засили работата по заместването на вносни критични технологии в случай на забрана на доставките им за Русия.