Автор на доклада, британският анализатор Ричард Конъли заяви, че най-важната черта на руската военноморска политика е „не прекалено амбициозни планове за оспорване на световния океан“, а „поставяне на реалистични цели за своите военноморски сили”, съобщава RT.
Според него, военноморската доктрина на Русия е важен документ, чиито цели са „предимно реалистични“, така както „разчитат на използването на ракетни системи с далечен радиус на действие, а не на изграждането на големи кораби“.
Конъли отбеляза, че Русия се фокусира върху развитието на флота, който ще може да унищожи цели на вражеска територия. Военноморските сили играят решаваща роля за възпирането на ядрената заплаха и противодействието на американските планове за „бърз глобален удар“, добави той.
В доклада на Колежа по отбраната на НАТО се посочва, че руският флот „вече има безпрецедентни възможности за нанасяне на нестратегически удари по наземни цели с използване на ядрени и конвенционални оръжия“. Флотът постигна това чрез модернизираните кораби и съветски подводници, както и на новопостроени кораби.
„Като част от военноморската доктрина се посочва необходимостта да се осигури на Русия статут на „голяма морска сила“, тъй като се нуждае от силна флота, за да запази водещата си роля в многополюсния свят“, заяви британският експерт.
Превод и редакция: Калоян Пенков