Москва. Германският външен министър Хайко Маас призова Москва да отстъпи на американците в спора относно спазването на Договора за премахване на ракети със среден и по-малък обсег (ДРСМО). Според него Русия „е нарушила договора, когато е разработила и е започнала да въвежда забранени крилати ракети в своите войски“, а сега Москва трябва „да се разоръжи, така че да бъде доказуемо“.
„Ключът към спазването на Договора е в Москва“, заяви Хайко Маас.
Както е известно, Съединените щати искат Русия да промени характеристиките на крилатата ракета 9M729 (според класификацията на НАТО - SSC-X-8). Сред експертите, тя се нарича „сухоземна разновидност“ на морската крилата ракета „Калибър-НК“. Според американците ракета може да удари цели на разстояние повече от 500 км.
В Русия никога не е съобщавано за тестовете на ракети 9M729. Министерството на външните работи само подчерта, че продуктът напълно отговаря на изискванията на договора и разгръщането „се извършва в строго съответствие с нашите международни задължения“. Както каза заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков, „ние никога не сме отричали, че се прави известна работа в областта на подобряването на нашите ракетни оръжия“.
В същото време в Москва многократно се правят искове срещу Вашингтон. Първото безпокойство е причинено от плановете на САЩ да разположат в Румъния универсалните комплекси Aegis Ashore, приспособени за изстрелване на не само противоракетни, но и на крилати ракети с голям обсег, което противоречи на ДРСМО.
По-специално, в Румъния и Полша, американците са разположили установките Mk41, които, както се вярва в Русия, могат да изстрелват не само противоракетни, но и крилати ракети „земя-земя“. Също така, Съединените щати активно използват безпилотни летателни апарати Predator и Reaper, които, по мнението на руските военни, попадат изцяло под определението за крилати ракети в ДРСМО.
За първи път САЩ обявиха съществуването на забранена ракета в Русия през 2014 г. Това заяви тогавашният президент Барак Обама. НАТО не споделяше такива страхове няколко години, но миналата есен ситуацията се промени напълно. През октомври генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви на среща на министрите на отбраната на страните-членки на Алианса, че Русия нарушава Договора за ракетите със среден и малък обсег, тествайки крилати ракети 9М729.
Кремъл многократно е подчертавал, че Русия не е нарушила задълженията си по договора и остава ангажирана със споразумението. По този начин американците поискаха от Русия невъзможна реализация, като поставиха край на крайния ултиматум. Всичко това показва, че Вашингтон е измислил причина за разбиването на ДРСМО. В средата на декември, на среща в министерството на отбраната, руският президент Владимир Путин обяви, че оттеглянето на Вашингтон от Договора може да доведе до колапс на всички системи за контрол на оръжията.
Според Фьодор Лукянов, ръководител на Съвета по външна и отбранителна политика, Маас просто повтори условието, представено от Съединените щати.
Експертът добави, че може да се представят различни хипотези, какъв е смисълът САЩ да разрушат Договора. Според едно от предположенията основната задача на Вашингтон по никакъв начин не е свързана с Европа и дори Русия се отнася косвено, но е насочена предимно към азиатския театър на военните действия. В бъдеще, за да сдържането на военната мощ на Китай, САЩ се нуждаят от ракети със среден и по-малък обсег.
„Германия, по принцип, както и други европейски страни, не е загрижена за Азия, а за евентуалното съживяване на надпреварата за ядрени оръжия в Европа ... В този смисъл, Хайко Маас е искрен в желанието си да се запази Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег, но, както и преди, в Европа няма единна позиция“, заключи експертът.

Превод и редакция: Калоян Пенков