Глобалните медии реагираха енергично на оттеглянето на Съединените щати от Договора. Симетричното решение на Русия да направи същото, въпреки че се очакваше, напълно шокира западната преса.
Припомня ме, че Договорът за ракетите със среден и малък обсег, подписан през 1987 г., забранява на Русия и Съединените щати да притежават наземни балистични и крилати ракети с обхват от 500 до 5 500 км.
През последните четири години американците твърдят, че новата руска ракета 9M729 е в състояние да удря цели на разстояние над 500 км, въпреки че Русия вече е показала тази ракета на целия свят, подчертавайки, че нейният диапазон е дори по-малък от предшественика си (9M728) и е на 480 км. В същото време Русия многократно е подчертавала, че самите Съединени щати нарушават ДРСМО, използвайки целеви ракети и разполагайки ракети-носители Mk 41 в Европа, които са подходящи без никакви промени за стартиране на ракети „Томахоук“ със среден обсег.
Независимо от това, западната преса предпочете да хвърли вината за разтрогването на Договора на Москва. „Билд започва истерично – „ДРСМО: Путин отвежда ескалацията на конфликта на ново ниво“. За това, че Путин обяви откритостта на Русия за диалог, немските читатели не трябва да знаят, разбира се“, съобщава канал RT. Въпреки това, напомня каналът, служителите на „Билд“, както е описано в корпоративните принципи на медийната група Axel Springer, споделят ценностите на САЩ.
Не Тръмп е този, който уби Договора за ракетите, а Путин, започна истерията Washington Observer. Белият дом направи правилното нещо, като реши да се оттегли от договора, който Русия е унищожила преди много години, се казва в публикацията.
Малко вероятно е Владимир Путин да бъде твърде раздразнен от изтеглянето на Тръмп от Договора, според Washington Post. Според авторите на вестника се създава впечатление, че Русия в известен смисъл настоява САЩ да се оттеглят от ДРСМО.
Американската новинарска мрежа Newsy отбелязва, че отказът от Договора дава възможност на Русия и САЩ да създадат нови ядрени оръжия, които наскоро отново се оказаха много заинтересовани.
По подобен начин в. Irish Times, припомня, че според критиците, решението на САЩ за ДРСМО – това е поредното излизане на администрацията на Тръмп от международно споразумение за своя собствена изгода. По този начин той ще позволи на Вашингтон да разработи собствени оръжия извън границите, установени от договора, подчертава вестникът.
Някои медии се съмняват, че Русия има някаква полза от нарушаването на споразумението. Например, в. Asia Times, подчертава, че ДРСМО е продукт на своето време, но времената се променят. Според авторите на онлайн медиите нарушаването на договора е в ръцете на Съединените щати и техните съюзници в Азиатско-Тихоокеанския регион, развързвайки ръцете на американците за изработване на оръжия за възпиране на Китай. Това води до изолация на Русия и я лишава от допълнителната защита, която споразумението й е дала, смята AT.
След изявленията на лидерите на Русия и САЩ, много страни започнаха да се тревожат за собствената си сигурност. Така японската агенция Asahi подчерта, че без ДРСМО Япония може да се превърне в плацдарм за противопоставяне на интересите на САЩ и Китай. Според публикацията нарушаването на договора ще доведе до разполагането на нови американски ракети в Азиатско-тихоокеанския регион, което ще постави Токио в центъра на конфронтацията между Вашингтон и Пекин. В същото време се отбелязва, че договорът е възпиращ за Съединените щати, докато Китай увеличава броя на ракетите със среден обсег.
Подобни опасения съществуват и в Европа. В тази връзка експертите на управляващите партии в Германия предложиха свой вариант на уреждането на спора между САЩ и Руската федерация, съобщава „Дойче веле“. Според тях Москва трябва да разположи ракетите 9M729 извън Урал толкова далеч, че да не могат да стигнат до територията на Европа, и да възстановят доверието на Вашингтон и да възобновят преговорите по ДРСМО. Освен това преразпределението им трябва да се извърши под „строг и продължителен“ контрол, отбелязват експерти, добавяйки, че като ответна стъпка САЩ трябва да позволят на Русия да инспектира американските ракети-прехващачи в Румъния.
Испанският вестник El País не изключи възобновяването на конфронтацията между САЩ и Русия в същия формат, както през 80-те години на миналия век, когато Съединените щати и СССР разположиха ракети със среден обсег в Европа. Той прогнозира и нова надпревара във въоръжаването, но с участието не само на Руската федерация и Америка, но и на Китай. А вестник El Mundo добави Иран към тази компания.
Британският Sunday Express отбеляза, че със своите решения Путин и Тръмп унищожават съвременната архитектура на сигурността.
„Заплахата от трета световна война: Разривът между Тръмп и Путин за ДРСМО заплашва с нова надпревара във въоръжаването“, пише вестникът, като добавя, че унищожаването на дипломатическата система, създадена след Студената война и осигуряването на най-мирния период в международната политика, е ненужен риск. Реципрочното отказване от страна на Русия за участие в договора оправдава очакванията на Съединените щати, които бяха предварително настроени да нарушат договора, независимо от хода на по-нататъшните преговори.
Вестник New York Times е загрижен и за последиците от решенията на Москва и Вашингтон за световната система за сигурност. Той нарече очаквана стъпка на Русия да спре участието си в ДРСМО в отговор на същата стъпка на САЩ. В същото време решението на Москва да създаде оръжия, които преди това бяха забранени от договора, и „да не инициира по-нататъшни преговори със Съединените щати по всякакви теми, свързани с контрола върху ядрените оръжия“, показва, че структурата на ядреното разоръжаване започва да се срива, обобщава New York Times.