Москва. Анкара остро отвърна на Доналд Тръмп, който в своя Twitter направи заплахата да съсипе Турция със санкции, ако започне военна операция срещу кюрдите в Сирия. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че президентът на САЩ няма право да заплашва страната - и дори чрез социалните мрежи.
„Темите за стратегическото партньорство не се обсъждат в социалните мрежи. Виждаме, че Тръмп е под силен натиск, че не изтегля войските от Сирия и е в трудна ситуация и въпреки това не трябва да се обсъждат такива теми чрез социалните мрежи“, цитира „РИА Новости“ Чавушоглу.
По думите на министъра Анкара не се страхува от заплахи. „Сътрудничеството с терористи няма да доведе до никъде. Нека останем гладни, без храна и вода, но ще направим всичко необходимо. Съединените щати и всички други страни трябва да проявят достатъчно уважение към Турция“, отбеляза той.
Редица експерти смятат, че американският президент, който заплашва турците с ужасно наказание, просто блъфира. Всъщност той залага на по-нататъшни преговори, в хода на които се надява да намери някакъв компромис. Това становище се споделя, по-специално, от тюрколога Юрий Мавашев от Центъра за изследване на съвременна Турция. Както каза той пред в. „ВЗГЛЯД“, блъфът на президента е насочен – освен към Турция – и към Конгреса на САЩ, където има много хора, които смятат, че Ердоган е започнал да си позволява много, и трябва да бъде натиснат.
„Тръмп се нуждае от Турция като важен геополитически съюзник и Конгресът изгражда твърда линия в това отношение, така че Тръмп понякога прави недружелюбни жестове, за да покаже „не, аз не съм с Ердоган, аз също защитавам позицията на Съединените щати, мога също да предприема строги стъпки спрямо Турция“, заяви Мавашев.
Междувременно Москва отговори и на изявлението на Тръмп. Заместник-председателят на комисията на Държавната Дума за отбрана и сигурност Юрий Швиткин смята, че заплахите са по-скоро емоционални, тъй като е малко вероятно САЩ да искат да действат директно срещу страна, която е част от НАТО.
САЩ са заинтересовани от сътрудничество с Турция, затова не си струва да говорим за щети като част от въвеждането на икономически санкции срещу нея“, заяви Швиткин.
Наистина, Тръмп и Ердоган мирно обсъдиха идеята за създаване на зона за сигурност в Северна Сирия. Ердоган отново подкрепи решението за изтеглянето на войски от Сирия. Той отбеляза също готовността на Турция да подкрепи американците в Сирия.
В отговор Тръмп призова турците да „не се отнасят лошо“ с кюрдите в Сирия на фона на изтеглянето на американските войски от там. Това съобщи говорителят на Белия дом Сара Сандърс. Според нея Тръмп изрази желание да работи заедно за разрешаване на опасенията на Анкара относно нивото на сигурност в североизточна Сирия.
Някои експерти, напротив, прогнозираха, че кавгата между Вашингтон и Анкара ще се разпали. Турция беше в критична ситуация заради старта на американско-израелския план за създаване на Кюрдистан в Сирия, убеден е директорът на Изследователския център „Близкия изток и Кавказ“ Станислав Тарасов. Експертът е убеден, че действията на САЩ ясно проследяват сценария за запазване на кюрдския анклав в Сирия. В същото време кюрдската автономия се засилва в Ирак. Вероятно в Турция кюрдите ще постигнат известни отстъпки за федерализация.
„А това означава, че сирийските, иракските и турските кюрди потенциално биха могли да създадат ново държавно образувание“, каза Тарасов в интервю за вестник „ВЗГЛЯД“. Това развитие на ситуацията категорично не устройва Ердоган.
„Според експерта американците няма да оставят сирийските кюрди на милостта на Турция. Въпросът тук не е само в желанието да се запази репутацията на надежден съюзник. За САЩ, според експерта, влиятелни и лоялни групи в сирийския Кюрдистан също са важни в контекста на конфронтацията с Иран. В крайна сметка там също живеят кюрди и могат да бъдат използвани за дестабилизиране на иранския режим.

Превод и редакция: Калоян Пенков