Вашингтон. „Оценявам невероятната двупартийна подкрепа, която моята администрация получи за търговията и търговската политика, особено що се отнася до поставянето на много големи мита за Китай“, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп на пресконференция миналия четвъртък. „И само за да разберете: тези тарифи се плащат до голяма степен от Китай“, добави той.
Това, което каза Тръмп, не е вярно. Американските потребители, които купуват стоки от Китай – крайните потребители – са тези, които плащат тези „много масивни“ мита. Дори Китай да субсидира стоките, които те купуват, хората плащат много повече, отколкото биха плащали иначе, пише американският вестник Washington Examiner в материал, представен без редакторска намеса.
Други, които плащат митата, са американците които купуват и произвеждат стоки, съдържащи китайски суровини. Противно на коментара на Тръмп, че „не е нужно да плащате“, ако преместите производството си в САЩ, американските производители са сред най-силно засегнатите от митата върху стоманата и алуминия.
Но най-ясното доказателство, че американците плащат митата е „много масивният“ пакет за субсидии от 16 милиарда, който президентът обяви в четвъртък. Американското селско стопанство е доходоносен износен бизнес без намеса на правителството, но сега данъкоплатците трябва да спасяват американските фермери поради тарифите. И не забравяйте, че те не са искали тези субсидии, но нямаше да имат нужда от тях ако не беше митническата война на Тръмп.
В съобщението си до пресата, президентът твърди, че понеже тези 16 милиарда са по-малко от очакваните приходи от наказателните тарифи, които наложи, китайците всъщност субсидират американските фермери. Но отново, тук се пренебрегва това, което митата всъщност правят – особено големите, шокови тарифи, като тези, които целят не са предназначени за печалба, а за да спрат търговията и да накажат лошото поведение. В крайна сметка тарифите не само принуждават местните потребители да плащат повече за китайските стоки, но и ограничават избора на потребителите. Както на всеки пазар, намаляването на конкуренцията означава по-високи цени за потребителите.
Ако Тръмп трябва да наложи временни мита, за да спре кражбите на интелектуална собственост от Китай, тогава повечето американци, вероятно, биха били склонни да приемат тези тарифи като необходимо зло. Но митата, за разлика от това което твърди Тръмп“, не „правят нашата страна по-богата“. Те не принуждават Китай да плаща американските сметки. Те дори не съкращават търговските дефицити (не че те имат значение), както показва увеличаващият се търговски дефицит с Китай в ерата Тръмп.
Ако тарифите бяха толкова голяма полза за американците, или дори просто безвредна политика, фондовият пазар нямаше да се понижи с 1000 пункта този месец от опасения, че няма да има евентуално решение на това противопоставяне с Китай. И Тръмп нямаше да спасява фермерите, които със сигурност са най-нетърпеливи да видят края на тези мита.

Превод и редакция: Иван Христов