„Аз съм притеснен за това“, заяви литовският външен министър Линас Линкявичюс пред Washington Examiner. „Да загубиш много важен съюзник, това не е успех. Разбира се, че е провал“.
Дипломатите рядко говорят открито за възможността за развод между Турция и останалата част от трансатлантическия съюз, но тази седмица на срещата на върха във Вашингтон, посветена на 70-годишнината на НАТО, се състоя публична размяна на недоволство между Турция и САЩ.
„Изглежда като голям, горещ въпрос“, каза Линкявичюс.
Никой член на НАТО не е излизал от Алианса. Отделяне от Турция, която се присъедини през 1952 г. и започна да приема американски ядрени оръжия девет години по-късно, ще бъде особено важно. Друг висш дипломат предупреди, че съюзниците в НАТО не говорят за никакви официални прекъсвания с Турция.
„Турция има втората по големина армия в НАТО“, каза във вторник на срещата на върха унгарският външен министър Петер Сиярто. „Никога не съм чувал от никого за намерение да прекъсне това сътрудничество. И това изобщо не би било разумно“.
„Ако сте мишка, не стойте там, където слоновете танцуват“, заяви унгарският дипломат. „Нашият интерес е двете страни, които имат двете най-големи армии в НАТО да имат добро сътрудничество“.
Превод и редакция: Калоян Пенков