Лос Анджелис. Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм (Демократическата партия), изтегля стотици войници от Националната гвардия от южната граница на щата с Мексико, което цели да демонстрира, че той не е съгласен с характеризацията на президента Доналд Тръмп за имиграцията, пише електронното издание на вестник Washington Examiner.
„Извънредната ситуация на границата е измислена криза“, се очаква да каже Нюсъм по време на речта му за Състоянието на щата във вторник. „И Калифорния няма да бъде част от този политически театър“.
Миналата година бившият губернатор Джери Браун (отново от Демократическата партия) се съгласи да изпрати войски от Националната гвардия на границата на Калифорния с Мексико, но настояваше те да бъдат инструктирани да прилагат законите за имиграцията.
Наследникът на Браун взе решението да изтегли 360-те войници, които понастоящем са разположени на границата, и вместо това да насочи усилията им в други посоки.
Говорителят на губернатора Нейтън Клик заяви пред „Лос Анджелис Таймс“, че 110 войници ще помогнат на държавата да се подготви за следващия сезон на горски пожари, 100 ще се заемат с борбата срещу транснационалната престъпност, а кабинетът на губернатора ще поиска финансиране за останалите 150 души, които да бъдат включени в Групата за борба с наркотиците на Националната гвардия на Калифорния.
Планът на Нюсъм идва във връзка с решението на демократическия губернатор Мишел Гришам от Ню Мексико да изтегли повечето от войските на националната гвардия от южната граница. Тя твърди, че те са били разгърнати, за да може Тръмп да продължи всяването на страх по въпроса с границата.
Изданието отбелязва, че се очертава второ частично затваряне на правителството, тъй като Конгресът има срок до 15 февруари да постигне споразумение с администрацията на Тръмп за финансиране на стената по границата с Мексико. Тръмп заяви, че няма да подпише бюджета, ако в него не е включен този разход.

Превод и редакция: Иван Христов