Вашингтон. Правителството в Пекин е изразходвало 130 млрд. долара, за да укрепи износа си, съобщава американското издание The Washington Examiner, като се позовава на данни от Експортно-импортната банка на САЩ.
Цифрата е десетократно по-голяма от тази на други страни, които предлагат кредитиране, свързано с търговията – като например Германия и Южна Корея. Съответното става ясно от представен доклад пред Конгреса на САЩ, озаглавен „Глобална конкуренция за експортни кредити".
Експортно-вносната банка предоставя заеми, гаранции и друго финансиране за насърчаване на чуждестранните покупки на стоки в САЩ, а докладът се стреми да подчертае ролята му като противовес на подобни програми в други страни. Документът се появява на бял свят малко повече от месец, след като Конгресът възстанови пълното функциониране на банката след четири години на ефективно закриване.
Критиците в Конгреса, водени от консервативните кръгове на Републиканската партия, блокираха процеса. Преди възстановяването й миналия месец банката беше ограничена до финансиране на проекти на стойност не повече от 10 милиона долара.
Докладът твърди, че този период на бездействие е настъпил, тъй като други страни разширяват собствените си програми за износ, виждайки го като надежден инструмент поради своята ефективност и рентабилност.
„Всяко правителство все повече се фокусира върху националните цели и изгражда дългосрочни бизнес партньорства, за да максимизира експортния отпечатък на страната си. Техните износители активно да се стремят да създават сделки и да развиват стратегическите си интереси в дългосрочен план”, поясняват от банката.
Кимбърли Рийд, председателка на банката, предупреди, че Китай е особено агресивен в това отношение, а други страни следват примера му, за да останат конкурентоспособни.

Превод и редакция: Тереза Герова