Вашингтон. Министърът на отбраната Джеймс Матис е дал 44 години от живота си в служба на Корпуса на морската пехота на САЩ и 2 години на Пентагона, но ако е отворен за нови предизвикателства и отговорности, той трябва да стане следващия генерален секретар на НАТО, пише американското издание Washington Examiner в материал, представен без редакторска намеса.
Дългогодишен поддръжник на Алианса и на нуждата европейските страни-членки и Канада да плащат повече за отбрана и по-голяма част от военните си бюджети за оръжия, Матис ще пасне като дялан камък на позицията. Всъщност, Матис е най-естественият избор на Земята. Първо, той има военен опит с НАТО от своето време като командващ генерал на Командването на Алианса за трансформация. Второ, Матис е много добре запознат с мисиите на НАТО, възможностите и слабостите му от времето като министър на отбраната.
През последните две години приоритет на Матис беше изграждането на отношения със съюзниците, докато едновременно с това той ги натискаше да направят повече за отстраняване на военните слабости на НАТО. Президентът Тръмп заслужава похвала за неговата кампания на натиск върху европейците по този въпрос, но без изграждането на доверие в съюзниците от НАТО за продължаващия ангажимент на Америка към тях, той нямаше да успее. Дивидентите от ръководството на Матис, заедно с това на сегашния генерален секретар Йенс Столтенберг са очевидни. Алианса подобри контрола си върху моретата и логистичните си влакове, както и способностите си да поставя под заплаха противниковата въздушна отбрана.
Но назначението на Матис в командването на НАТО би било добре и по още една, последна, причина: тъй като генералният секретар Матис ще бъде свободен да подкрепя мисиите на Алианса без да има необходимост да се отчита на други политически лидери. Матис ще бъде и първият генерален секретар на САЩ в историята. Накратко, това е назначение, за което той е подходящ и със сигурност заслужава.

Превод и редакция: Иван Христов