Вашингтон/Москва. Русия има план за временно изключване на интернет връзката от международни сървъри. Не става въпрос за киберсигурност, а за опит да се сплаши Запада, като се внуши идеята, че Москва се готви за война, коментират в редакцията на американското издание Washington Examiner.
Тестът за изключване произтича от закон, приет миналия декември, който изисква от руските телекомуникационни компании „...да инсталират технически средства, за да пренасочат целия руски интернет трафик към точки за обмен, одобрени или управлявани от Роскомназор. Органът ще инспектира трафика, за да блокира забранено съдържание и да се увери, че трафикът между руските потребители остава вътре в страната и не се пренасочва чрез сървъри в чужбина".
Идеята тук е, че изолирането на руските интернет сървъри и трафика към руски бази ще попречи на чуждестранните противници да започнат кибератаки срещу Русия по време на конфликт. Но това предложение е абсурдно по две прости причини.
Като начало, САЩ и други потенциални руски противници са предприели стъпки за смекчаване на всички усилия на Москва да изолират своите интернет сървъри. Точно както САЩ, Русия предприе стъпки по време на Студената война, за да гарантира, че възможностите й за ядрен удар са запазени.
Ключовият момент е, че САЩ лесно биха могли да влязат в руската кибернетична общност, дори ако тя е локализирана на руски сървъри. Москва е наясно с това, но също така знае, че този вид упражнения ще привлече вниманието на западните медии. Кремъл се надява, че по този начин изплаши Германия в противопоставянето на ескалиращия натиск на САЩ, и ще принуди Великобритания и Франция да отслабят критиките си срещу руския президент Владимир Путин.
Проверката е абсурдна по още една причина. Тя ще превърне руския интернет в система за предоставяне на основни данни, а не в система за обмен на информация. Ключът тук е, че интернет разчита на глобални потоци от данни, за да осигури своевременна комуникация и информация между различните страни. Да се изключи Русия от света и да се очаква да предостави една и съща основна услуга би било като капитан на круизен кораб, който изключва радара си, компаса, GPS и възможностите за наблюдение и северната част на Атлантическия океан. Накратко, би било много опасно и без очевидна полза.
Така че да, това руско киберупражнение заслужава нашето внимание. Но не заради това, което представлява, а заради това, което Русия иска да изглежда, че означава.

Превод и редакция: Тереза Герова