Днес Молдова има крехка възможност да изчисти своята политическа система. Но тя ще се нуждае от по-сериозна, отколкото преди подкрепа от западните държави, включително администрацията на Тръмп.
В сряда имаше опасна ситуация между новото правителство начело с прозападния реформатор Мая Санду и олигарха Владимир Плахотнюк, чиято Демократическа партия на Молдова оглавяваше предишната администрация. Плахотнюк отказа да признае новото правителство, а съдиите, които той постави в Конституционния съд, постановиха съмнителен указ, който го обяви за невалидно. Съдът също така отстрани президента на страната от поста му и за кратко го замени със съюзник на Плахотнюк, който веднага нареди нови избори.
Поради подобни манипулации другите партии на Молдова, които твърдо спорят помежду си за геополитическата ориентация на страната, смятат, че е много по-важно съвместно да се победи Плахотнюк. Споразумението им е ограничено: те възнамеряват да възстановят независимостта на съдебната власт и националната избирателна комисия, а след това да отменят измененията в закона за изборите, които бяха направени в интерес на Плахотнюк. След това ще могат да се проведат нови избори.
Ако тази реформа бъде успешна, Молдова ще се присъедини към оптимистичната вълна срещу корупцията, която обхвана региона. Съседна Румъния току-що затвориу най-влиятелния си политик на име Ливиу Драгня, който лично промени законите за борба с корупцията, възползвайки се от властта над бившето правителство. През март Словакия избра привърженик на реформите за президент след дълги протести на населението срещу корупцията. А участниците в масови демонстрации в Прага през последните седмици настояват за оставката на министър-председателя Андрей Бабиш, срещу когото има обвинения в измами.
За да запази позицията си, Плахотнюк трябва да убеди САЩ, че е прозападен политик. Неговите лобисти във Вашингтон казват, че той е против Русия, въпреки че този човек съвсем наскоро се опита да преговаря със социалистите, които са привърженици на Путин. Във вторник правителството го подкрепи в отчаян опит да спечели одобрението на администрацията на Тръмп, като обяви, че ще премести молдовското посолство в Израел [от Тел Авив] в Йерусалим и ще разпредели добра земя за построяването на ново американско посолство в Кишинев.
Администрацията на Тръмп не трябва да позволява на Плахотнюк да я заблуди с тази маневра. Засега Държавният департамент действа много внимателно, като заяви, че резултатите от последните парламентарни избори трябва да бъдат спазвани. Водещите страни от ЕС, включително Великобритания, Франция и Германия, отидоха още по-далеч, като изцяло подкрепиха новата антикорупционна коалиция. Съединените щати трябва да се присъединят към тях.
Превод и редакция: Иван Христов