„Европейската комисия препоръча започването на преговори за Албания и е важно този напредък, който беше постигнат да продължи. Винаги ще има дебати в демокрацията, но политическото насилие е в конфликт с нашите демократични ценности. Абсолютно е неприемливо. Затова призовавам всички политически сили да се държат отговорно и сдържано. Необходим е консенсус за решаване на различията чрез диалог. Това допринася за по-добро бъдеще за хората в Албания и целия регион“, каза Столтенберг на съвместна пресконференция след среща с премиера Еди Рама.
Той изрази дълбокото си съчувствие към семействата на двамата албански военни, които загинаха при експлозията на мина в Латвия и подчерта значителния принос на Албания в рамките на мисиите на НАТО.
- Щастлив съм, че отново съм в Тирана. Оценявам тази възможност да бъда тук с вас на тази ценна годишнина за вас, 10 години от присъединяването към НАТО. Албания е много важен член и я дава голям принос към мисиите. НАТО е ангажирана със сигурността на Албания и е похарчила 51 млн. евро за съществуващата военновъздушна база и логистика, каза генералният секретар на НАТО.
Столтенберг и Рама също говориха за възможността за влияние на Русия в региона, имайки предвид многобройните протести в Белград, Албания и извън нея.
Според Столтенберг Русия винаги се е опитвала да участва в различни процеси на ЕС и НАТО.
„Призовавам всички политически участници да вземат участие в диалога. Видяхме усилията на Русия да се намеси в различни наши процесии в съюзнически държави от НАТО. Но за твоята страна ще оставя да каже премиерът“, каза Столтенберг.
Според Рама подходът на Русия към интеграционните процеси в НАТО и ЕС не е приятелски настроен. Той говори за необичайна ситуация в Албания, за "която предупреждават някои опозиционни сили и настояват да се случи “.
„Не е тайна, че подходът на Русия към НАТО към ЕС, към интеграционните процеси, не е приятелски подход. Второ, искам да подчертая факта, че в никоя страна от НАТО не се случва това, което става тук …“
Превод и редакция: Юлиян Марков