Скопие. Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан даде интервю за "Независим", в което призова президента Георги Иванов да не се намесва в съдебните процедури, предупреждавайки го косвено да не амнистира осъдените в процеса за насилието в парламента от 27 април 2017 година.
Хан също така се надява, че Преспанският договор няма да бъде принесен в жертва заради партийно-политически причини като се има предвид, че е част от кампанията за президентските избори. Според него, ще бъде безотговорно, ако ЕС не изпълни обещанията, които даде, включително и Македония.
„Европейската комисия ще публикува докладите за напредъка на страните в края на май. Ако Северна Македония продължи реформите - а аз не се съмнявам в това - този осезаем напредък, както и историческия пробив около Преспанския договор, ще бъдат ясно отразени в нашата оценка. След това, държавите-членки трябва да вземат решение, което, надяваме се, ще бъде положително и ще дойде бързо, колкото може, т.е. на Съвета през юни.
Запитан, защо някои от европейските държави, все още имат резерви относно започването на преговори с Македония, той обясни:
Наистина, добре е известно, че някои страни имат резерви - както можахте да видите вече през юни миналата година. Но се надявам, че в същото време държавите-членки имаха възможност да видят, че правителството в Скопие извършва значителни реформи, като създаването на Агенцията за борба с корупцията, реформи в областта на правосъдието, където е в ход закона за Специализираната прокуратура и за свободата на медиите. Правителството също така си сътрудничи с опозицията, с гражданското общество и с различните етнически групи в обществото, което е важно за добра функционираща демокрация.
Аз отправям най-широк възможен апел към държавите-членки въз основа на добре основани аргументи: преди всичко процесът на присъединяване не може да бъде еднопосочна улица. Ако нашите страни партньори изпълнят реформите, държавите-членки на ЕС трябва да задвижат процеса на присъединяване към следващия етап. Придържането към нашите обещания е въпрос на доверие на ЕС. Второ, евроинтеграцията на Западните Балкани е в интерес на Съюза: това създава стабилност, просперитет, както и демократични и интегрирани общества в нашето непосредствено съседство. Перспективата за членство в ЕС е основен двигател на реформите. Трето, би било безотговорно, ако ЕС не изпълни своите обещания. Не само защото това би могло да доведе до разстройване на реформите, но и заради нашите конкуренти в региона, като Китай, Турция, Русия, които имат различни интереси и могат да се възползват от нашето колебание и да увеличат своето влияние . Ако ЕС наистина иска да стане глобален играч, трябва да интегрираме Западните Балкани и да обединим силите си в справянето с общите предизвикателства като миграцията, климатичните промени и организираната престъпност.
На въпрос защо кандидатурата на Македония е разглеждана в пакет с Албания, Хан отговори:
„Принцип в процеса на присъединяване към ЕС, което се повтаря и в нашата стратегия за Западните Балкани, приета миналата година, е, че оценяваме страните въз основа на техните индивидуални заслуги. Този индивидуален напредък със сигурност ще се отрази в докладите за страната.

Превод и редакция: Юлиян Марков