Добрич. Общината се надява с изцяло европейско финансиране, без собствени средства, да изгради парк на миниатюрите, които ще е уникален не само за Североизточна България, но и за цялата страна. Това каза в предаването „Добрич - блян вихрен, понесен над степ ековита“ на Радио „Фокус“ кметът на Добрич Йордан Йорданов. „Когато преди година и половина тази идея се роди, беше с няколко експерти, с които си говорихме надълго и нашироко за вариантите, които съществуват пред Общината. Разбира се, че сме взели предвид съществуващия проект за евентуален парк. Добрич така или иначе вече си има един голям и хубав и по-скоро за нас е безсмислено да мултиплицираме същото нещо на друго място. Според нас идеята, която тогава се роди, беше да направим парк на миниатюрите, което дава възможност на гостите и на живущите да го използват като парк и в същото време да се полюбуват на стари добруджански сгради. Идеята се роди съвместно с няколко експерта. Нито е само моя, нито е само на един човек. Това показва изключително голяма екипност. Ние сме вече на етап, в който сме пуснали процедура за проектиране“, каза кметът. Той допълни, че паркът няма да е копие на някой друг. В него ще бъдат издигнати емблематични стари, добруджански сгради от XIX-ти XX-ти век, като идеята е те да бъдат пресъздадени в мащаб от два до три метра височина.
Стремежът е максимално детайлно да бъдат представени сградите и как са изглеждали навремето. Според кмета желанието е в същото време хората да успеят да се докоснат до тази древна култура и до това, което е било преди. „По тази причина не бих желал да го сравнявам с други подобни паркове, защото единственото общо ще бъдат миниатюрите. Другите детайли като разположение, вариации, какво ще съществува вътре – алеи, заведения, кътове за игра, вече са съвсем различни от това, което е в познати паркове на миниатюрите на други места“, коментира Йордан Йорданов.
Програма, която представя Министерство на туризма, е подтикнала екипа да се насочи към проектиране. Възможност, която европейските програми дават, е залегнала в програмата на Министерството. „Работим с всички сили, за да успеем да се поберем в сроковете, които програмата дава. Програмата отваря в рамките на август - септември месец. И ние имаме реална възможност да получим едно нелоши финансиране за изграждането на този парк. Така че ние работим с презумпцията, че търсим изцяло европейско финансиране, без собствени средства. В бизнес плана, който сме заложили, там има едно перо, което се нарича възвръщаемост, и тази възвращаемост ни дава нагласата, че ще успеем, защото много от европейските програми в момента изискват да се види реална бизнес среда, т.е. когато инвестират европейски средства в даден обект, да има някаква възвръщаемост в годините напред. Разбира се, не е като икономическия модел от пет или седем, или осем години, но за по-голям период от време този парк реално да може да възвърне инвестицията на европейските средства“, каза кметът.
Кметът допълни, че осъществяването на идеята е невероятен шанс да бъдат привлечени туристи, които пристигат в „Албена“ и в други курорти по Северното ни Черноморие, да посетят Добрич. „Това ще ни даде възможност да направим един потенциален пакет, който да доведе тези туристи в нашия град да разгледат парка на миниатюрите и да отседнат за една, две и повече вечери“, отбеляза Йордан Йорданов. Очаква се през пролетта или лятото на 2020 година, евентуално след одобрение, да бъде стартирана процедура по избор на изпълнител на строителство. В случая се изискват специфични експертизи и това ще бъде изключително детайлна работа. „Но аз съм оптимист, че в България имаме много такива експерти, за които ще бъде поредното предизвикателство да изградят един от най-хубавите паркове на миниатюрите“, посочи кметът.
Жулиета НИКОЛОВА