Лидерите заявиха, че двете правителства са поели ангажимент за изграждане на мостове и разрушаване на стените, което означава продължаване и засилване на стратегическото сътрудничество между Атина и Скопие, а Ципрас говори и за проблема с дезинформацията около Преспанския договор.
Ципрас и Заев съобщиха, че във вторник е създаден Съвет за сътрудничество на високо равнище между двете страни, на чиято първа среща са подписани редица договори за подобряване на сътрудничеството в различни области, както и за отваряне на нов граничен пункт в Майден, македонската област Кавадарци. Най-късно до средата на май ще бъде формирана съвместна комисия, която ще се занимае с въпроса за употребата на името Македония в търговските марки.
В отговор на въпрос от журналист, гръцкият премиер заяви, че Атина няма да настоява за премахване на паметниците, издигнати в Македония през последните години, ако на съответните табелки се обясни, че те символизират гръцкото антично наследство.
„Преспанският договор се изпълнява и позволява на двете страни да използват изцяло възможностите в политически и икономически план. нес проведохме заседание на Висшия съвет за сътрудничество между двете страни, аз и Ципрас, подписахме плана за действие за споразуменията, подписани от министрите. Към средата на май трябва да се сформира работна група за марките, подписани са транспортни меморандуми, енергийни проекти, цифровизация, трансгранично сътрудничество, здравеопазване, с които създаваме сътрудничество, което ще подобри живота на всички граждани на Северна Македония и Гърция. . Днес следобед аз и Ципрас ще открием бизнес форум с повече от 400 предприемачи от двете страни. С този форум всички ние, от политиката и икономиката, обновяваме исторически форум и отлична възможност за инвестиции и търговски обмен. Убеден съм, че това посещение и нашият ангажимент за укрепване на приятелските отношения ще бъдат признати като силен сигнал за региона. Два съседа, които изграждат приятелски отношения и които са показали на Европа и на света, че това, което беше възможност, сега е реалност“, заяви Заев.
По-късно, отговаряйки на журналистически въпрос, той обясни, че след подписването на споразумението от Преспа, търговията на страната с Гърция е нараснала значително.
„Когато всички граждани, които имат резерви, видят какви са ползите от новите заводи, от икономическото сътрудничество... например, за малко повече от половин година търговския оборот е нараснал с 20,7%. Когато видят ползите от граничните пунктове, когато видят искреното приятелство, което три десетилетия бе затворено като птица в кафез, дори антагонистите ще признаят, че договора действително е за приятелство и стратегическо сътрудничество. Гражданите трябва да знаят, че ние ще изпълним изцяло договора“, заяви македонският премиер .
Гръцкият премиер, от своя страна, поясни, че двете страни са загубили три десетилетия и сега искат да компенсират възможностите за сътрудничество.
„Трябва да надживеем историята на спорове, която знаем, откакто сме деца, че е синоним на Балканите... Да променим наратива на национална омраза. Опитваме се да изградим сътрудничество, взаимно разбирателство и общ напредък. Това няма да бъде успех само за Северна Македония и Гърция, но за целите Балкани“, каза Ципрас, като подчерта, че Македония може да играе важна роля във вече договореното четиристранно сътрудничество на Гърция със Сърбия, България и Румъния, свързвайки две от страните.
Гръцкият премиер поясни, че страната му предвижда бюджет от 100 млн. евро за инвестиции на Балканите, много от които са предназначени за Северна Македония. Той поясни, че в рамките на споразуменията за военно сътрудничество Гърция ще предложи защита на въздушното пространство на Македония.
По думите на Ципрас, основният акцент ще бъде върху железопътната връзка между Солун и Белград през Македония и заяви, че добрите отношения трябва да продължат да се изграждат на здрави основи, като залог за по-добро бъдеще на гражданите на двете държави.
„Ясно е, че изграждаме стратегическо сътрудничество на много нива, но за да продължат тези отношения, трябва да гарантираме, че ще имаме здрави основи на здрави крака. Това трябва да включва взаимно уважение и визия за взаимно сътрудничество. Но за да имаме солидни основи и да оцелеем, трябва да работим интензивно, за да изпълним правилно споразумението от Преспа. През този период ние предприехме големи крачки напред и затова трябва да продължим“, обясни гръцкият министър-председател.
Ципрас заяви, че през последните месеци на изпълнението на споразумението е станал забележим проблема с фалшивите новини.
„През последните месеци, докато бяхме много конструктивни в изграждането на взаимоотношения, се справихме с фалшивите новини. В Гърция неведнъж казваха, че Договорът от Преспа създава проблеми. Но тези проблеми бяха създадени в продължение на 30 години и споразумението в действителност ги разрешава. Считам, че през следващите 2-3 години ще затворим всички въпроси за изграждане на сътрудничество. Ние сме тук, за да намерим решение, да погледнем към бъдещето, да преодолеем пропуските, да изградим мостове вместо да вдигаме стени. Изграждаме визия, която е ключова за Европа и искам да ви уверя, Зоран и Вас, че Гърция ще подкрепи Северна Македония, за да продължи с реформите и да стане част от ЕС. Считам, че тези усилия са полезни, тези усилия си заслужават, ще бъдем тук, за да ви подкрепим в целия процес на присъединяване“, увери гръцкият премиер.
На въпрос на журналист за паметниците, Ципрас каза, че правилното им маркиране ще разруши аргументите на всички противници на Договора и че Гърция, като световна култура, с подходящо маркирани паметници, ще присъства в страната.
„Чрез специално етикетиране и модифициране, ще бъде разяснено, че паметниците, свързани с антична Македония са част от древногръцкото наследство и култура, която е част от световната култура“, подчерта той.
Превод и редакция: Иван Христов