София. Гоце Делчев е един от легендарните бойци, които са получили своя духовен паметник на почит и преклонение в съзнанието на поколения българи. Това каза столичният заместник-кмет по култура д-р Тодор Чобанов по време на церемонията по поднасяне на венци и цветя на паметника на Гоце Делчев, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Гоце Делчев, но кой е Гоце Делчев? Пред нас се издига един най-достоен продължител на целите и идеалите и опита на поколения дейци, борци за национално освобождение от епохата на Възраждането. Още като ученик в Солунската мъжка гимназия заедно с Даме Груев създава таен революционен кръжок. По-късно активно участва в работата на Солунския конгрес на ВМОРО и изработването на програмата и устава на Българските македоно-одрински революционни комитети“, добави Чобанов. По думите му от есента на 1896 г. като скромен учител в Банско изгражда широка организационна мрежа от комитети в пограничните райони на Разложко и Горноджумайско и достига до Неврокопско. „Малцина са дейците, които са обиколили всеки кът от поробената българска земя в Османската империя, Гоце Делчев е един от тях. С тази си дейност той до днес силно ни напомня на Апостола на свободата Васил Левски“, каза още Чобанов.
Той посочи, че като него Гоце Делчев вярва в собствените сили на народа. Заместник-кметът по култура заяви, че през 1902 г. Гоце Делчев участва в изработването на нова програма и устав на организацията. „Тя вече си поставя за цел привличането и сплотяването на всички недоволни елементи в Македония и Одринско. Без разлика на вяра и народност и извоюване на пълна политическа автономия. Въпреки постигнатите успехи Гоце Делчев не е убеден, че организацията е готова да пристъпи към въоръжено въстание, поради което се противопоставя на решението на Солунския конгрес от 1903 г. за вдигане на въстание пролетта на същата година. Заедно с Даме Груев и други революционни дейци успяват да отложат обявяването на въстанието, така също и договарят промяна на предвидената тактика, тъй като османската власт е все по-бдителна, а една нелегална държава в държавата има нужда и от добре обучена и боеспособна нелегална армия. Гоце Делчев като главен четнически инспектор основава четническия институт на ВМОРО, който впоследствие ще излъчи цяла плеада славни войводи за всички революционни окръзи на Македония и Одринско“, заяви още д-р Чобанов. Той припомни, че и през март 1903 г. четата на Гоце Делчев взривява моста на железопътната линия Солун – Одрин. „В началото на май същата година четата попада в обкръжение село Баница, Серско. Потерята блокира селото през нощта на 3 срещу 4 май по сигнал, че там нощуват комити. Гоце Делчев решава да изведе четниците от селото, но опитът пропада. Битката при село Баница завършва със смъртта на героя. Гибелта му се възприема от съвременниците и от историците като една от най-тежките загуби за ВМОРО. „15 часа“, спомня си Димо Хаджидимов, „турците не посмяха от куршумите да приближат нашите убити. 15 часа ние гледахме мъртвият Гоце, приведени сякаш върху гробът на Македония. 15 часа ни се късаха сърцата, защото осиротяваше цял един народ“. Чобанов изтъкна, че на Гоце Делчев са кръстени градове и села, върхове и местности и улици и площади.
По думите му, ако Левски е имал синове, те са щели да изглеждат като Гоце Делчев. „Човек – аутруистичен, отдаден на каузата на свободата. Човек, с огромен организаторски потенциал. Човек на делото, който както Левски учи да се уповаваме на собствените си сили и възможности“, допълни Чобанов. По думите му дължим голямо уважение на Гоце Делчев. „В началото на 20 век повежда българите от Македония и Одринско към свободата“, допълни заместник-кметът. „Малцина днес си дават сметка колко е било трудно в онези години, да се работи за свободата на бълагрите в Македония и Одринско. Той го е правил с достойнство и чест“, допълни още той.
Деница КИТАНОВА