София. Резултатите от Комисията за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност показват, че концентрацията на научните изследвания не е само в София. Това каза заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева по време на представянето на първите резултати от дейността на Комисията за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност и извършената до момента оценка на научната дейност на висшите училища и научните организации в България за 2017 г., предаде репортер на Агенция „Фокус“.
„Основната цел на процеса по наблюдение и оценка се осъществява във връзка с правилник, който е подготвен специално за това. Много важен е резултатът от тази оценка, защото можем да направим изводи и анализи, свързани с развитието не само на БАН, но и още по-важно – на университетите в България“, заяви Ангелиева и посочи, че от тази година има и нов елемент на процеса на оценка, който представлява оценка, която самите научни организации си правят. „Този нов елемент е свързан и с намаляване на административната тежест“, обясни тя.
Зам.-министър Ангелиева посочи, че оценката стъпва на добрата практика на други европейски държави и включва 43 висши училища, БАН и Селскостопанската академия. Резултатите показват, че по обща оценка класацията води БАН, след това е Софийският университет, следван от Медицинския университет в София, Техническия университет в София, Пловдивския университет, Медицинския университет в Пловдив и др. „Предимството на БАН и СУ е нормално, защото те покриват всички научни трендове. Забелязва се и присъствието на медицинските университети и можем да се гордеем с техните постижения. Присъстват и много от университетите от регионите, което показва, че концентрацията на научните изследвания не е само в София“, обясни тя.
По критерий „Научен капацитет и производство на академичната общност“ на първо място е Софийският университет, следван от БАН, МУ – София, УНСС, Пловдивския университет, УниБИТ, Югозападния университет, МУ – Варна и др.
Цветилена СИМЕОНОВА