Шумен. Държавата първо се стреми и трябва да облекчи хората, интересува ни общественото настроение и съответно - да имаме ВиК сектор, който да създава необходимата услуга с нормално качество за хората, на нормална цена. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков пред журналисти в Шумен, предаде репортер на Радио „Фокус“-Шумен. „За съжаление, в Шумен цената е много висока, а качеството не е добро. Имаме ангажимент, с кмета на Шумен сме дебатирали многократно относно последното увеличение от 3,30 на 3,40 лв. на водата от КЕВР. КЕВР е органът, който увеличава цената на водата, но управителят на ВиК дружеството, като независим в своята компетентност, има право да я понижи. Т.е. - знак нагоре само КЕВР, а управителят на ВиК има право, това е и нашето желание, да намали цената, т.е. - да върне стойността от 2018 г.“, посочи зам.-министър Нанков. Той отбеляза, че шуменци 30 години са в очакване нещо да се случи и като по-добра цена на водата, и като по-добро качество.
„ВиК-Шумен ще има нов управител, настоящият управител Красимир Марков депозира за втори път молба за освобождаване. Трябва да очакваме новият управител да намали цената на водата“, каза зам.-министър Нанков. Той уточни, че Шумен е сред отличниците като ВиК дружество, с подадения проект, което е трети сред общо петте подадени към момента. „Адмирации за ВиК оператора за този успех. Отделно от това Шумен е първото ВиК дружество, което стартира обществени поръчки. Закъсняха с два месеца , но мога да кажа, че проектът на ВиК-Шумен, е може би най-смислен от всички в страната. При тази висока цена на водата, при това ниско качество, два от основните проблеми - с пречиствателна станция за питейни води и с довеждащия водопровод, са наистина най-необходимите инвестиции за Шумен, за шуменци и за качеството на водата“, заяви зам.-министър Николай Нанков. По думите му, следващият важен момент е максимално бързо да приключат обществените поръчки и да стартира изграждане на пречиствателна станция за питейни води и довеждащ водопровод. „Заедно с колегите от ОПОС като финансиращ орган създадохме предпоставки и възможност през Фонда на фондовете за нисколихвени заеми. Част от средствата по Оперативна програма „Околна среда“, през Фонда на фондовете и модела за финансов инженеринг ще бъдат разходени именно за осигуряване на нисколихвени заеми, така че да не затрудним и без това тежкото финансово положение на някои от ВиК операторите - Шумен, Добрич, Сливен и София“, каза зам.-министър Нанков.
Той отбеляза, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството подхожда и по още един прагматичен начин и това готвеният Закон за ВиК. „По-важно е да осигурим финансов ресурс за тези ВиК оператори чрез увеличаване на капитала на тези дружества. Ние не можем да дадем ресурс под формата на инвестиционен заем или какъвто е да друг. Това, което ще направим е да увеличим капитала с наистина свеж ресурс, за да погасим най-неотложните и спешни задължения. В Шумен един заем беше теглен преди два месеца, никой нищо не видя от него, погасявахме стари задължения“, заяви зам.-министър Николай Нанков. Той бе в града за участие в граждански диалог на тема регионално развитие.
Ивелина ИВАНОВА