„Преди 76 г. българският народ бе на висотата на историческия момент и защити своите евреи. Този акт бележи една от най-светлите страници в нашата история. Спасяването на евреите е безпрецедентен акт и проява на гражданска смелост, плод на съвместните действия на политици, на Българската православна църква, интелектуалци и обикновени граждани”, заяви Георг Георгиев. Заместник-министърът напомни, че през март 2018 г. премиерът Бойко Борисов участва в церемония в Скопие за отбелязване годишнината от депортирането на над 7000 евреи от Вардарска Македония в нацистките лагери на смъртта. „Това бе първият случай, когато български премиер участва в подобна възпоменателна церемония“, заяви още Георг Георгиев.
През 2018 г. България за първи път направи донорска вноска за мемориала „Аушвиц-Биркенау“, с което страната пряко се ангажира с опазването на автентични места, свързани с историята на Холокоста. Георг Георгиев подчерта, че България споделя загрижеността на световната еврейска общност и по-широката международна общност относно растящия антисемитизъм и тревожните опити за пренаписване или изопачаване на историята на XX век.
„Ние осъждаме и отхвърляме такива опити, а нашият отговор е силният ангажимент да изследваме и разказваме историята в цялата ѝ трагична сложност. Трябва да се изправим пред историческите реалности и да се поучим от уроците от миналото. Спасените по време на Холокоста български граждани от еврейски произход, повечето от които впоследствие емигрираха, символизират връзката между България и еврейска общност по света“, посочи заместник-министър Георгиев.
Той припомни още, че страната ни поддържа постоянен диалог и има изградени отлични отношения с еврейските организации в САЩ. По думите му активното сътрудничество с американската еврейска общност има важна роля, както за развитието на двустранните българо-американски отношения и задълбочаване на стратегическото партньорство със САЩ, така и за насърчаването на сътрудничеството между България и Израел.
„Признателни сме на еврейската общност, която даде своя принос и оказа подкрепа на България в годините на прехода към демокрация, в процеса на присъединяването на страната ни към НАТО и ЕС, както и за задълбочаване на двустранния диалог със САЩ”, каза още Георг Георгиев.
С присъединяването си към Международния алианс за възпоменание на Холокоста България пое твърд ангажимент за открити дебати и задълбочени изследвания по историята на Холокоста и за нулева толерантност към всякакви прояви на исторически ревизионизъм и антисемитизъм.
В първия ден от посещението си в САЩ Георг Георгиев се срещна и с представители на българската общност в Бостън. Десетки български граждани задаваха своите въпроси повече от два часа.
„Искрено се радвам да видя, че всички вие сте отделили от времето и емоциите си, за да дойдете днес тук. Поклон! Вероятно не веднъж сте чували, че сте мост между България и САЩ, че сте нашите посланици по света. Всъщност вие сте част от нас и аз знам, че България винаги ще бъде в сърцата ви. Знам, че живеете с болките и несгодите на страната си, че се вълнувате и следите какво се случва. Знам също, че вие сте тези, заради които българските традиции и обичаи се съхраняват през годините и през континентите. Благодаря ви”, заяви пред българите заместник-министър Георгиев.
В рамките на работното си посещение в САЩ от 11 до 15 март Георг Георгиев ще изнесе лекция пред студенти в университета „Харвард“ в Бостън, ще посети високо технологични фабрики в района. Във Вашингтон заместник-министърът на външните работи има срещи в Държавния департамент, с представители на Националния демократически институт и на Републиканския национален институт.