Михайлова посочи, че като възрожденска личност и патриот Ботев е разбирал нуждата от образование за доброто на утрешния ден. И по стъпките на баща си даскал Ботьо Петков се посвещава в учителската професия. Тя припомни, че Ботев създава неповторим учебник по математика („Уроци за първите четири аритметически правила и за счетовете“, 1873), в който задачите са с интердисциплинарно и патриотично съдържание (свързани със знания по астрономия, биология, физика, икономическа география, българска и световна история). „Днес в българското образование отново обръщаме поглед към интердисциплинарния подход, стимулираме иновативните практики, подкрепяме и привличаме млади учители, които да вдъхновяват децата ни и да ги научат да мислят, да отстояват позицията си“, посочи заместник-министърът.
В словото си Таня Михайлова акцентира и върху това, че и до днес в училище и вкъщи учим децата си на Ботевите завети – възпитаваме ги в родолюбив дух, искаме да имат критично мислене към света, в който живеят, да имат развито чувство за справедливост и винаги да отстояват своята свобода.
„Трябва да се вглеждаме в историята и в хората, които са я създали, за да можем да изградим едно по-добро бъдеще за следващите поколения. А в историята остава този, който създава и увлича другите по пътя на познанието и себеутвърждаването. Нужно ни е особено днес да се вгледаме в Ботев, за да направим своя избор в изграждането на днешния свят, да заложим за основа именно Ботевите идеали за свобода, равенство, любов към Родината“, заяви Таня Михайлова.
Заместник-министърът на образованието и науката се включи и в тържественото честване пред паметника на Ботев в Калофер, където всяка година се поднасят „Гирлянд на славата“, венци и цветя.