Ананиев посочи, че на територията на страната функционират 3600 аптеки, като 2400 от тях имат договор с Националната здравноосигурителна каса, т.е. работят с компютри и специализиран софтуер. Тези търговци на дребно е необходимо единствено да си закупят четец, чиято стойност е между 180 и 200 лв. и еднократно да заплатят сумата от 50 лв. за свързване със системата. При тях не се изисква никакъв друг допълнителен ресурс. За да работят останалите 1200 аптеки, най-малкото за да следят складовите си наличности, те също боравят с интернет и компютри, т.е. също трябва да си закупят единствено четец. „Вярвам, че са единични случаите, при които аптека функционира без интернет и компютър. Ако има такива, при тях цената, която трябва да бъде заплатена за въвеждане на системата за верификация, е между 1500 и 2000 лв., еднократно. Мисля че това в никакъв случай не е непосилна цена, а още повече, за този регламент магистър-фармацевтите са уведомени от 2016 г.“, коментира Ананиев.
Той бе категоричен, че България трябва да спазва европейското законодателство и по никакъв начин не бива да бъде допускано българските граждани да бъдат лекувани с лекарства несертифицирани в Европейския съюз.
Председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов заяви, че за нашите аптеки са договорени най-добрите условия. Те няма да плащат нито такса за включване в системата, нито такса за поддръжка. Той обясни, че до окончателното въвеждане на системата в аптечната мрежа в обращение ще бъдат както лекарства с код за верификация, така и такива без.
Предстои Изпълнителната агенция по лекарствата да разпространи инструкция до магистър-фармацевтите как да се реагира на сигналите, постъпили през системата.
Малко по-рано част от фармацевтите излязоха на символичен протест, като носеха жълти жилетки на работното си място. Те се заканиха, че някои от аптеките ще затворят за един ден на 20 февруари. Според Европейския регламент за верификация на лекарствата всяка опаковка на дадено лекарство трябва да има свой уникален код, който ще се чекира чрез специален софтуер и ще се проверява в общата европейска система. Очакваният ефект от нововъведението е пациентите да получат гаранция, че лекарството, което получават не е фалшиво. Очаква се софтуерите да бъдат въведени в аптеките докрая на годината. Фармацевтите обаче настояват той да бъде удължен до средата на 2020 г.