Прищина. Водещият прищински ежедневник Zeri публикува статия за резултатите от конференция, организирана в столицата на най-младата държава на Балканите от Косовския изследователски институт за развитие и европейски въпроси (RIDEA).
Проучване, представено на конференцията, показва, че косовските албанци и косовските сърби имат различна визия по отношение на окончателното споразумение между Косово и Сърбия, но всички са съгласни, че диалогът трябва да бъде деблокиран. Проучването представи три възможни сценария, като най-малко подкрепян е този за продължаването на статуквото в Косово.
„Най-подкрепяният сценарий е този за взаимно признаване. Косово трябва да настоява за официално признаване, само по този начин страната може да завърши изграждането на своята държавност (включително всеобщо признаване и членство в ООН), да нормализира отношенията си със Сърбия, да интегрира местните сърби в своите институции и да работи за членство в ЕС и НАТО. Взаимното признаване също така би осигурило по-широк обществен диалог и помирение, както и проправя пътя за решаване на други нерешени въпроси, свързани с изчезнали лица, официално извинение, имущество и т.н.”, се казва в проучването.
Третият сценарий, този на териториалния обмен, е най-спорен според гражданите. „Въпреки потенциала си за постигане на дълготраен мир и нормализация, много от тях предупредиха за още по-големия потенциал за дестабилизиране на региона, неговите негативни икономически последици, или че може да доведе до загуба на държавността на Косово (в случай на обединение с Албания)”, се казва в проучването.
При по-широка международна подкрепа и до известна степен удовлетвореност и от двете страни, този сценарий може да се окаже осъществимо дългосрочно решение, ако другите варианти са невъзможни за реализиране, показват още резултатите от проучването на нагласите на косовските граждани.

Превод и редакция: Тереза Герова