Разширяването на Съюза не беше тема на конференцията в Западните Балкани в Берлин, но министър-председателят и министрите заявиха, че са поели отговорност за себе си и за региона и че сега е време Европейският съюз да направи отговорни стъпки. Споразумението с Гърция беше посочено като модел, чрез който балканските проблеми се решават по европейски начин.
Вицепремиерът Буяр Османи междувременно на брифинг с журналистите заяви, че няма съмнения за гарантирана европейска перспектива на Македония. Той обаче посочи, че са възможни технически пречки за получаване на дата за преговори през юни, като краткия срок за приемане на доклада на Европейската комисия, и смята, че негативни последствия за европейската интеграция на страната може да има и неуспешен втори тур на президентските избори. Затова той призова избирателите да участват масово на изборите в неделя. Министърът външните работи смята Никола Димитров на, че Македония не може да търси оправдания, които да оправдаят решението да не получи дата. Той каза, че Франция все още няма ясна позиция по въпроса за разширяването, но се надява, че от 3 до 7 юни европейските страни ще разгледат доклада и ще дадат положителна оценка. Двамата очакват най-положителния доклад досега, но казват, че разширяването зависи и от изборите в Европа. За ЕС според тях, по-широкият контекст е по-важен от конкретните реформи. Те обаче подчертаха, че ако не Македония не получи дата след всички неща, които са направени, други страни в региона ще възприемат стремежа към ЕС като нещо безсмислено, тъй като липсва признание за труда и постигнатите успехи от страните кандидатки. Сред заключенията на неформалната среща, беше подчертано значението на постигането на окончателно споразумение между Сърбия и Косово като нов важен принос за регионалната стабилност. Участващите държави се споразумяха да засилят дейностите за създаване на регионална икономическа зона, остават ангажирани с Берлинския процес и подкрепят инициативите за свързаност на инфраструктурата, свободната търговия и младежкия обмен.
Изводът е, че Франция увеличава присъствието си в региона чрез повече средства и техническа помощ. Потвърждение от френското посолство пристигна днес, което днес обяви стратегията за бъдещето на Западните Балкани. В нея се казва, че за постоянна стабилизация са необходими редица реформи, главно решаване на междудържавните спорове и въпроси на сигурността, както и икономическото и социално развитие.
Превод и редакция: Юлиян Марков