Благоевград. През 2018 година успешно приключиха три от инфраструктурните ни проекти. Това каза за Радио „Фокус“ – Пирин зам.-кметът на Община Благоевград по европейските проекти и програми Зорница Кралева. Тя обясни, че единият е бил свързан с благоустрояването на благоевградската професионална гимназия и изграждане на допълнителна, нова сграда, която е нов физкултурен салон. „Бяха обзаведени работилници, беше закупено оборудване. Също така сградата на ОДМВР – Благоевград и 1-во РУ – Благоевград бяха санирани по Оперативна програма „Региони в растеж“. Беше поставено и LED осветление по програмата България – Македония, като то бе на територията на селата Логодаж, Падеш, Зелен дол и Покровник. Нека не забравяме, че селата не попадат в нито една оперативна програма и в тази връзка се стремим поне чрез трансграничните програми, по които селата са допустими да можем да реализираме някакви европейски средства“, каза още Кралева. Тя добави, че са финализирали и някои обекти от други структурни проекти.
„Можем да обобщим, че 2018 година бе много важна за нас от гледна точка на това, че сме бенефициент по Оперативна програма „Региони в растеж“ и имахме поставени срокове за отчитане на етапни цели, изразяващи се във верифицирани средства и повдигнати индикатори до края на годината като успяхме да се справим в срок и с двете цели. Започнахме и изпълнението на два проекта, по които се реновира инфраструктура за предоставяне на социални услуги за деца, както и нови два проекта по инвестиционната програма на Оперативна програма „Региони в растеж“ в сферата на образователната инфраструктура и за енергийното обновяване на 22 многофамилни жилищни сгради“, уточни Кралева. По думите ѝ през изминалата година са изготвили и нова програма за актуализация качеството на атмосферния въздух, която ще бъде и основата за следващите мерки, които ще се предприемат във връзка със замърсяването на въздуха с фини прахови частици.
„Започнахме и изпълнението на важен инфраструктурен проект с изключителен принос в намаляване количествата на депонираните отпадъци. В края на годината се подписа и договор за анаеробна инсталация, с която ще завършим процеса по депониране на битовите отпадъци като количествата му ще бъдат сведени до минимум, тоест ние градим един цялостен затворен цикъл като краен проект и с анаеробната инсталация ще бъде произвеждането на електрическа енергия, която ще се оползотворява за обществените сгради и пространства“, допълни Кралева.
Ливия НИНОВА