София. Зорница Русинова, заместник-министър на труда и социалната политика, в разговор с Илиана Беновска в предаването “Беновска пита” по „Радио К2” и „Канал 3” коментира актуалните политически теми:
Социалните услуги в подкрепа на най-нуждаещите се членове на обществото.
„И с огромна надежда, че ще чуем нещо оптимистично каня заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Моля Ви много синтезирано да говорим, за да обхванем повече теми. Какво правят пенсионерите в България? Защо се получава така, че у нас разходите за пенсии са само 8,4% от БВП, докато средно за страните от ЕС са 12,6%?”, попита водещата Илиана Беновска. Зорница Русинова отговори, че разходите за пенсии наистина представляват голяма част от социалните разходи у нас. „Няма как да не кажем, че пенсиите наистина са много ниски в страната ни, но оптимистичната ни прогноза е, че за това лято от 1-ви юли имаме увеличение на пенсиите с 5,7% за всички пенсионери. Малко над 2 милиона пенсионери ще получат малко по-високи пенсии!”, обясни тя. „Но колко реално ще получат тези хора – по 4-5 лева?”, продължи водещата. Заместник-министърът отговори, че увеличението на пенсията е различно, според размера на пенсията, средната пенсия у нас става 386 лева. Тя продължи, че за над 40 000 пенсионери таванът на пенсиите се вдига и става 1200 лева. Според нея обаче това не е достатъчно.
„Аз се извинявам, че ще Ви предложа нещо популистко, което сме правили и с министър Хасан Адемов, и с някои други – хайде да се опитаме двете с Вас да живеем с по 380 лева, да ни следят с камери?”, продължи водещата Илиана Беновска. Гостът й отговори, че това наистина би било трудно, но подчерта, че за МТСП е много важно хората с най-ниски доходи да получават и допълнителната социална подкрепа от държавата и тя върви в няколко посоки. Важно е да се отбележи, че през тази година социалният патронаж се надгражда с домашен патронаж. Това означава, че самотно живеещи хора или хора с увреждания могат да получават до 2 часа на ден медицинска грижа по домовете си. Заместник-министърът уточни, че не става въпрос за специализирана медицинска помощ, която да замести болничната помощ. „Много често възрастен човек, когато излезе от болница, има нужда в първите няколко седмици от допълнителни манипулации. Има нужда работата на един личен асистент или домашен асистент да бъде подкрепена и с болногледач или медицинска сестра и за пръв път такава интегрирана услуга ще можем да предоставим в 126 общини, 46 милиона лева сме отделили за това. Това ще обхване между 15 000 и 17 000 човека!”, обясни Зорница Русинова. На въпроса на водещата колко са нуждаещите се тя отговори, че преценката ще бъде на общинските служби по методика, която е предоставена от МЗ. „Тези методики не правят ли малко нечовешки тези оценки? Нали имаше една методика, която караше една майка да ходи вкъщи с престилка, калцуни и т.н., за да си гледа детето, помните ли го?”, попита водещата Илиана Беновска. Гостът й отговори, че не смята, че е така и подчерта, че е по-важно всеки един кмет да има възможност да подкрепи най-нуждаещите се, защото местните власти са най-близко до хората. Тя добави, че голяма част от тези хора получават ежедневно и възможността за топъл обяд през една от програмите на Агенцията за социално подпомагане. Около 270 000 души годишно получават и различни хранителни продукти. В момента започва и кампанията за енергийните помощи.
„Патронажната грижа в кои общини ще се осъществи, това големите общини ли са?”, попита водещата Илиана Беновска. Зорница Русинова отговори, че патронажната грижа е била насочена към всяка една община, която може да подаде своя проект. За съжаление около 30 общини са заявили, че не искат да изпълняват тази услуга. Според нея може би те са преценили, че това не е рентабилно като организация. Хубавото е обаче, че има 32 общини, които са решили в партньорство с други общини да предоставят услугата. „За нас това е добър пилотен модел да тестваме на местно ниво изпълнението на Закона за социалните услуги, защото той беше приет през тази година и за пръв път през този закон ние даваме възможност, когато една община не може да осигури достатъчно персонал, достатъчно социални работници или има твърде малко потребители на територията на населените места, да може съвместно с друга община да предоставя такива услуги!”, обясни заместник-министърът на труда и социалната политика.
„Вие казахте нещо много важно, г-жо Русинова, че при консервативното законодателство в социалната сфера вие държите отворена вратата на този закон, за да можете гъвкаво да го промените съгласно оптимизацията на приложението му?”, попита водещата Илиана Беновска. Зорница Русинова отговори, че това е така и в момента се работи много усилено по подзаконовата нормативна уредба и до голяма степен в част от разпоредбите на този закон се стъпва на добри практики в социалната сфера, които са изградени през годините. Например за пръв път в закона се регламентира така нареченото интегрирано предоставяне на услуги. Преди седмица са отделени още 13 милиона лева за 62 общини в България, които предоставят такива услуги. „Това са центрове за ранно детско развитие, детска градина. Около тази детска градина има лекарски кабинет, има психолози, специалисти, рехабилитатори, социални работници, които едновременно работят с деца, които имат специални нужди, деца, които имат нужда от рехабилитация или съответно с родителите. Това са изключително успешни за нас проекти и затова ги продължаваме с 2 години, но за пръв път през Закона за социалните услуги трайно ще решим как през бюджета на МОН, МЗ и нашия бюджет може на едно и също място да се предоставят услуги!”, обясни заместник-министърът на труда и социалната политика.
Законът за закрила на детето и яростната реакция срещу Стратегията за закрила на детето.
„И веднага, за да разширя темата за децата, законодателната база за закрила на децата, защо в България се създава, мога да го нарека смело фалшива обстановка, че някой, ако иска да предпази децата от насилие, от асоциална среда или, изразявам се много литературно, това означава, че иска да ти отнеме детето? Аз разбира се съм против боя и никога не съм си била децата и честно казано ми харесва, че в закона е заложено, че нямаш право да го биеш и не мисля, че е възпитателно да го биеш!”, попита водещата Илиана Беновска. Зорница Русинова отговори, че не смята изобщо за нормално в 21-ви век да говорим дали е добре или не да се бият децата. Децата разбира се не трябва да се бият. Тя обясни, че също не може да си отговори на въпроса защо определен тип организации толкова яростно са атакували Стратегията за детето. „Как не можете да си отговорите? Бъдете честна и откровена. Какви са тези организации?”, попита водещата. Гостът й отговори, че част от тях са евангелистки организации, които проповядват антиевропейски и антидемократични ценности. Няма обаче консистентност на исканията.
„Извинявам се много, Вие сте отдавна във властта, бяхте и министър на труда и социалната политика и сте била на много други позиции, имам лична молба, вземете се в ръце, говорете и с министър Бисер Петков, мисля, че той няма да откаже, направете предложение за промяна в закона, който позволява финансирането на подобни организации, защото това замърсява цялата духовна среда в България! И всички мислят, че в Норвегия идват и ти режат главата!”, призова водещата Илиана Беновска. Зорница Русинова отговори, че наистина за съжаление фалшивите новини са широко разпространени и оказват твърде негативно влияние върху обществото. Тя беше категорична, че подобно законодателство, което да насърчава отнемането на деца от семействата им, в България няма и няма и да има. Заместник-министърът подчерта, че много от случаите в които системата подкрепя и закриля децата остават скрити за обществото, защото целта е да се запази спокойствието на тези деца и тяхната самоидентичност. Почти ежедневно за съжаление има случаи на изоставени деца или на насилие в дома и това са моментите, когато системата подпомага.
„Но тук ще повдигна въпроса за анализа за причините, които довеждат до това! Ще кажете – това не е наша работа, ние не сме социолози, но анализът на причините, които довеждат до насилие над децата е безизходицата на техните родители, която води до алкохолизъм, до наркотици, до кражби!”, заяви водещата Илиана Беновска. Зорница Русинова отговори, че причините са доста сложни и не винаги са свързани с безизходицата и материалното положение. Тя подчерта, че тук много активно се работи с МОН и МЗ. „Добре, и каква е перспективата пред този Закон за закрила на децата?”, попита водещата Илиана Беновска. Гостът й отговори, че единствената промяна, която е правена през настоящата година чрез преходни разпоредби в Закона за закрила на децата, е да се закрият абсолютно всички специализирани институции за деца в България. Този процес трябва да приключи до 2032 г. Остават около 22 институции, основно това са домовете за бебета от 0 до 3 години. Продължава да се работи много активно с всички деца, които са в тези домове. „За нас е много важно оттук нататък децата, които живеят в новите къщички от семеен тип, да имат наистина добра подкрепа не само от нас, социалните работници, не само от колегите от МОН, а и от цялото общество, защото те не са различни деца!”, подчерта заместник-министърът на труда и социалната политика.
„Хайде да Ви помоля за нещо, ние няколко пъти говорим за някакви съвместни инициативи между „Беновска пита”, „Канал 3” и „Радио К2”, хайде малко да помогнем с разгласа и одухотворяване на този проблем, поемете ангажимент другата седмица да се видим и да изработим един план! Казвам Ви го като многодетна майка, защото знам как трябва да се направи!”, призова водещата Илиана Беновска. Зорница Русинова отговори, че поема ангажимента и смята, че медиите са изключително важен партньор и показването на добрите практики е много важно.
Кариерните форуми в чужбина.
„Защо е нужно това?”, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че всеки един образован млад човек, който се върне от чужбина, е много важен за страната ни. „Вярвам, че редица сектори, които предоставят атрактивно заплащане, това са ай ти секторът, финансовите услуги, големи компании, могат да предоставят наистина качествени работни места, високо платени и конкурентни на западноевропейските. Затова сме подели тази кампания и считаме, че резултатите вече са налице, тъй като до момента над 700 младежи успяха да посетят тези кариерни форуми!”, завърши Зорница Русинова разговора си с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ на 23-ти юни 2019 година.