Тя подчерта, че търсенето все още изпреварва предлагането.
На пазара на жилищното строителство най-многобройни са предложенията за строеж. Купувачите все още търсят жилища, въведени в експлоатация, но предложенията за тях са много по-малко, отколкото предложенията за тези, които са в строеж. Като причина тя посочи, че банките кредитират строежите едва след получаване на акт 14, което се явявапрепятствие за купувачи, които мислят да ползват ипотечен кредит от банка.
Запазва се динамиката в масовото търсене на двустайните апартаменти до 60-70 кв.м, които включват спалня, хол и бокс или спалня, хол и кухня в старото строителство, но през миналата година се отчита ръст и в търсенето на партаменти с две спални, които се купуват основно за живеене като първи дом.
Увеличено е и търсенето на по-големите апартаменти – не само да имат две спални, но те и да са с по-големи размери – между 12 и 15 кв.м. и добре обособени дневни. Обаче малко от построените жилища ги предлагат.
Най-активните клиенти са българските граждани, част от които имат спестявания в чужбина, повечето ползват ипотечни кредити от банки. Чуждестранни клиенти и купувачи от Пловдив има рядко. Малко са и купувачите от северна и от Южна България, които предпочитат да си купят жилища в Пловдив, заради добрата икономическа ситуация в града.
Расте и интересът към затворените комплекси, независимо от обслужващите такси, тъй като предлагат повече спокойствие и възможности за паркиране.
Заради Пловдив – Европейска столица на културата, интересът към центъра на града е голям, особено за покупки с инвестиционна цел за отдаване под наем през 2019 г.
Сделките, които се осъществяват в центъра на Пловдив, без значение дали за стар или нов монолит, са около 1000 евро на кв. м., което е с около 10-15% повече от миналата година.
Търсенето на офис-сгради обаче отчита лек спад. Основно се търсят големи отворени помещения за аутсорсинг фирми, като интересът в индустриалните зони е голям.