След пороите и с покачване на температурите са зачестили случаите на атаки в очите от кърлежи и червеи. Това алармираха медици от Пловдив. Д-р Гергана Попова, началник на отделението по очни болести в УМБАЛ-Пловдив разказва, че към нея се е обърнала за съдействие пациентка с оплакване, че нещо й дразни в окото. При прегледа медиците откриват 8-9 миниатюрни червейчета с размер около 2 мм всяко в конюнктивния сак. Не е ясно как точно са попаднали в окото, тя предполага, че е станало, докато е била на разходка в гората. Със същите оплаквания е било и момче на 14 години, което редовно ходи на тренировки на Гребната база. При друга жена е открит кърлеж на клепача, който е бил успешно отстранен.
Най- неприятният случай е на пациентка с оплакване от постоянно дразнене в едното око и чувство за чуждо тяло. При огледа под конюнктивата се установява червей с дължина 1 см, нагънат като топка. Докато я подготвят за оперативна интервенция, той успял да „изчезне“. Дори изследването с ядрено-магнитен резонанс не успяло да го открие. В момента е под наблюдение. Вероятно е ларвата е попаднала по време на преход в планината през почивните дни.
Най-често пациентите търсят помощ след разходки сред природата, особено ако са си правили пикник и са седели на тревата, каза д-р Попова. Другият поток от пациенти пристига от Гребната база в Пловдив. Според нея най-голям е рискът за децата в тези случаи, защото тичат по неокосените треви и тъй като са по-ниски на ръст, лесно стават жертва на хвъркати, пълзящи и всякакви гадинки.
Лечението е хирургично, след това пациентите провеждат медикаментозно и задължително се наблюдават от очен специалист. Миналата пролет са обслужени десетина пациенти, хубавото е, че при нито един от тях не се е стигнало до усложнения и последици.
Нейната препоръка е хората да се пазят от неокосени ливади и с повишено внимание да посещават дори тревни площи, които са обработвани. През топлите месеци е задължително да носят очила, които биха ги предпазили от летящи и пълзящи гадинки, но и от силните слънчеви лъчи.