Това се дължи на спадът в инвестиционните сделки. Сега търсенето на имоти е от хора, които искат да живеят в тях.
Качеството на купувачите обяснява и разликата в цените в най- скъпите квартали - в центъра, "Кършияка" и "Мараша" и в останалата част на града. По- скъпите се купуват от хора, за които покупката е инвестиция за отдаване под наем - на студенти, на чужденци, на мениджъри в новите предприятия около града. Доколкото в южните квартали се настаняват работниците в новите фирми, които се заселват тук.
В северозападните квартали цените на квадратен метър са 800 -850 евро, в по - евтините около 600 евро за квадрат, в центъра - достигат до 900 евро. Има и нереалистични и от немотивирани продавачи оферти, които прехвърлят 1000 евро на квадрат, но тези собственици очевидно не държат да стигнат до сключване на сделка, по - скоро тестват пазара и са склонни да изчакват.
Селските имоти около Пловдив са търсени и това е тенденция, която ще продължи, прогнозира още Язов.
Според брокера пазарът на имоти ще продължи да е динамичен и да зависи от развитието на промишлеността в района, която привлича нови жители към Пловдив. Ако тук се построи и завод на "Фолксваген"- това ще привлече 3-4 хиляди работници. Това са 3-4 хиляди семейства, които ще търсят дом в Пловдив.
В този смисъл общината има уместна идея да разширява градът към промишлените центрове.
Мирослав Язов коментира и новината за сделката с един от емблематичните имоти в Пловдив - къщата от Южната страна на тунела над Понеделник пазара, която вече е придобита от Митрополията - една част като дарение от Георги Гергов и другата купена от петимата наследници на реституирания имот.
Трудно е да се каже цена за подобна сделка, защото в Стария град пазарът е много различен. Цените се формират от много фактори и цената би се променяла ако се продава земя или само сграда, при това с тежестите на архитектурен паметник.
Но по принцип цената на имоти в Стария град е винаги е била по- висока от средната.