Това каза в интервю за Радио Пловдив общопрактикуващият лекар д-р Жанета Демирева, която има практика в район "Източен" и град Стамболийски. По думите й след епидемията от 2017 година, майките от Столипиново са станали по-отговорни и още при първата информация за открити случаи на дребната шарка са търсели  информация за това дали децата им имат ваксини.

Тя обясни, че вчера е приключила с първия оглед в района и към момента няма открити неизмунизарани деца в нейната практика.  Д-р Демирева е категорична, че здравните медиатори при подобни случаи са много важен посредник.

Нямам никакво затруднение  с поставянето на ваксините. Въпросът е да намеря децата, да са здрави и веднага при първа възможност ваксината се поставя.Нямам отказ или негативно отношение от страна на родителите, коментира семейния лекар.

Тя допълни, че над 300 деца от листата й са в чужбина. 

Миграцията е голяма. Някой от тях имат личен лекар там и при първото си посещение в България ми носят документи и удостоверяват за поставените ваксини там. Други, които нямат лекар, идват да им поставя всичко на каквото подлежат, допълни д-р Демирева.

 

 

Припомняме, че още с първите потвърдени случаи на морбили у нас Министерството на здравеопазването даде указания до здравните инспекции за засилване на контрола и преглед на пациентските листи от общопрактикуващите лекари за неимунизирани деца и за приоритетно обхващане на всички подлежащи през годината. 

Поради високите нива на риск в етническите квартали продължава и съвместната кампания на общопрактикуващи лекари, медицински персонал и здравни медиатори от районните администрации.