Заедно с финансите недвижимостта е най-важният капитал за всяка икономика. При добро управление по презумпция тя трябва да носи пари. Това златно правило обаче не играе, когато говорим за община Пловдив. Тя може да влезе в учебниците по икономика със способността си да губи от това, което притежава, и пример за това е финансовото състояние на ОП "Жилфонд". В неговите активи влизат 3365 апартамента, 238 къщи и десетки спортни обекти на територията на Пловдив, пише Марица.
От управлението им обаче общинското предприятие е успяло да излезе на загуба, като причината е в несъбраните задължения в размер на 3,5 млн. лева. Ситуацията е необяснима, като се има предвид огромният опит, който имат представителите на местната власт /и най-близките им роднини/ в бизнеса с недвижими имоти, и колко добре го управляват, когато става дума за личната полза. В поредица свои разследвания "Марица" разказа за частните сделки на управниците, които се оказват сред най-големите инвеститори на имотния пазар. Същите хора обаче не се справят никак добре, когато става дума за управлението на общинската собственост. Голяма част от свободните терени продължават да се продават на цени, които са далеч от пазарните.
Други пък общината губи заради различни схеми, в които основни играчи се оказват все близки на властта. Голям проблем е управлението на недвижимото имущество, с което разполага общината, от което бюджетът на Пловдив е на минус с 3,5 млн. лева. Сумата е формирана от несъбрани сметки за наеми, такса смет за жилищата и лихви. Проблемът е, че голяма част от тях са квартали, където няма търсене, а други са в много лошо състояние.
В същото време общината отдавна се е отказала от строителството на нови жилища, макар че има много възможности да го прави чрез терените, с които разполага.
Жилищната политика явно е извън дневния ред на кметската администрация, която отдавна се е отказала да изпълнява социалните си функции. В същото време не желае да полага усилия за ефективно управление на недвижимостта, която да носи ползи за бюджета. ОП „Жилфонд” пък няма достатъчно приходи, за да поддържа имотите в добро състояние.
Според директора на „Жилфонд” Минко Кафтански положителната тенденция е, че преди време дълговете са стигали до 20 000 лева на жилище, а сега най-големите борчове са до 6000. Кафтански отскоро е на шефския стол и твърди, че се хвърлят доста усилия за събирането на наемите.
На друго мнение обаче е зам.-председателят на Общинския съвет Камен Шишманов /Патриотичен фронт/. В питането до кмета Иван Тотев, прочетено вчера на сесията, Шишманов твърди, че от 2013 г. се наблюдава точно обратната тенденция в управлението на жилищния фонд. През последните години несъбраните дългове са нараснали с 300 000 лева. В същото време прогнозата за събиране на борчовете е рязко намалена - от 1,6 млн. лева за 2013-а е сведена до 516 000 лева за 2018-а.
Тези факти показват, че кметът се държи като феодал и няма намерение да спазва наредбата, приета от Общинския съвет. Според нея при три месеца забавен наем длъжникът трябва да освободи квартирата.
Жилищната политика на община Пловдив се свежда по-скоро до продажба на апартаменти на наематели, след като от датата на тяхното настаняване минат 10 години. Целта е да се набавят приходи в бюджета. А също така - да се запълни, макар и частично, дупката в градската хазна, която става все по-дълбока в резултат на демонстративното пренебрегване на проблема с масовото неплащане на наеми в "Столипиново".