Почти половината от водопроводните тръби в Пловдив са слагани преди 50-60 години и се нуждаят от спешна смяна. Повечето от тях са от етернит - асбест и цимент - и се считат за канцерогенни. Един от рекордьорите по броя на авариите е булевард  "Александър Стамболийски". В участъка между пресечката с улица "Стефан Стамболов" и Коматевско шосе на всеки два-три месеца гърмят тръби.

Повредите се отстраняват, без да се подменя мрежата с оправдание, че се очаква старт на проекта за изграждане на Южния обходен колектор, който ще минава по булевард "Никола Вапцаров" и "Александър Стамболийски". Тогава щели да копаят наведнъж, обяснява "Марица".

На булевард "Никола Вапцаров" още през миналата година чакаха да започне ремонт между улиците "Димитър Талев" и "Македония", но и той беше отложен.

В лошо състояние са тръбите на "Стефан Стамболов", където също често стават пробиви. В челната класация е и улица "Даме Груев", чийто основен ремонт се отлага повече 30 години.

Най-фрапиращият пример как се правят ремонти е с булевард "Цар Борис III Обединител". Преди няколко години пътното платно между тунела и Сточна гара беше преасфалтирано, без да се подмени водопроводът. В резултат на този пропуск булевардът пред университета и хотел "Тримонциум" няколко пъти се превръща в море заради течове от износените тръби.

В район "Северен" също продължават да чакат старта на проекта за воден цикъл, който предвижда подмяна на ВиК на булевард "Дунав" и още около 40 квартални улици. Проектът е на стойност близо 115 млн. лева, от които 70 милиона са предназначени за реконструкцията на Пречиствателна станция.

През есента на миналата година Община Пловдив беше избрала изпълнител на част от ВиК ремонтите в "Кършияка", но те все още не са започнати. За останалата работа тепърва се провеждат търгове.